Kopalnię Soli Wieliczka odwiedziło już 1,5 mln turystów

Półtora miliona turystów odwiedziło już w tym roku Kopalnię Soli Wieliczka. Z myślą o bezpieczeństwie i rozwoju obiektu kopalnia odtworzy XIX-wieczny szyb Paderewskiego, a także wybuduje nowoczesne centrum obsługi – mówi PAP Monika Szczepa z wielickiej kopalni.

„W 2016 roku kopalnię odwiedziło już półtora miliona gości. Jest to największa do tej pory liczba turystów, jaka zwiedziła kopalnię soli Wieliczka w ciągu jednego roku – czyli jest to historyczny rekord. Średnio kopalnię odwiedza kilka tysięcy osób dziennie” – mówi Monika Szczepa.

W 2015 roku wielicką kopalnię zwiedziło 1 mln 390 tys. turystów. Turyści przyjeżdżają do kopalni z ponad 200 krajów, ze wszystkich stron świata. 52 proc. odwiedzających stanowili Polacy. Wśród obcokrajowców Wieliczkę najchętniej odwiedzali Brytyjczycy, Niemcy, Włosi, Francuzi i Hiszpanie.

„Fenomenem jest jak zwykle klasyczna Trasa turystyczna, jak również Szlak pielgrzymkowy, do którego popularności przyczyniły się Światowe Dni Młodzieży. Od kwietnia taflę solankowego jeziora w komorze Erazma Barącza rozświetlało logo ŚDM, a podczas okresu ŚDM do kopalni zawitało 78 tys. pielgrzymów” – podkreśla Szczepa.

Jak dodaje, coraz większą popularnością wśród turystów cieszy się Trasa górnicza. Swoją działalność prężnie rozwija także uzdrowisko. W tym roku wprowadziło nowy program, tzw. Zdrową sobotę. Jest to kilkugodzinny program pobytu w uzdrowisku, który łączy wypoczynek z profilaktyką zdrowotną i aktywnością fizyczną.

„W mijającym roku wiele się działo również w zakresie zabezpieczania podziemi, ponieważ bezpieczeństwo jest priorytetową sprawą dla górników. Zabezpieczają oni wyrobiska, likwidują te, które nie są zabytkowe, modernizują infrastrukturę. Górnicy pracowali m.in. nad odtworzeniem i zabezpieczeniem szybu Paderewski. Ma to służyć bezpieczeństwu obiektu, albowiem szyb będzie alternatywnym połączeniem powierzchni z wyrobiskami trasy turystycznej” – wyjaśnia.

Szyb wybito w roku 1812 w sąsiedztwie szybu Daniłowicza. Początkowo patronował mu cesarz Franciszek I Habsburg, ale w 1918 r. jego nazwę zmieniono na szyb Ignacego Paderewskiego. Urządzony jako szyb schodowy, pod koniec XIX wieku używany był głównie przez turystów. W II poł. XX wieku szyb zniknął z kopalnianego pejzażu – przykryty betonową płytą, wyposażony w niewielką stację wentylatorów służył do przewietrzania podziemnych wyrobisk. Jego odtworzenie i przebudowa znacząco poprawi logistykę i bezpieczeństwo prowadzenia ruchu turystycznego. Zakończenie robót, trwających od grudnia ubiegłego roku, oraz dopuszczenie do użytkowania szybu, obiektów budowlanych i urządzeń przewidziano na wiosnę 2018 roku.

Z myślą o poprawie bezpieczeństwa i zwiększeniu komfortu zwiedzania kopalnia zamierza także wybudować nowoczesne Centrum Obsługi Turystów. Będzie to kompleks budynków spełniających różnorodne funkcje, od turystycznych po gastronomiczne i usługowe.

Centrum powstanie przy szybie Daniłowicza. Projekt zakłada wykorzystanie naturalnego ukształtowania terenu: wpisane w skarpę centrum stanie się neutralnym składnikiem krajobrazu. Lekkości trzykondygnacyjnej bryle nada przeszklona fasada od strony parku. W budynku znajdą się m.in. hol główny, kasy i poczekalnia, a także sklep z pamiątkami, kawiarnia, sala konferencyjna, pomieszczenia socjalne.

Dzięki specjalnym tunelom budynek otrzyma połączenie z podziemnym nadszybiem Paderewskiego, poczekalnią przy szybie Daniłowicza, a także budynkiem Muzeum Żup Krakowskich „Wieliczka”. Dach centrum będzie porośnięty roślinnością; zostanie tam równie z urządzony taras widokowy. Prace przy budowie COT ruszą w 2018 r. – po sporządzeniu szczegółowej koncepcji i opracowaniu dokumentacji budowlanej.

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny odbywa się od końca XVIII w. Dla turystów i kuracjuszy udostępnionych jest zaledwie 4 proc. podziemnych wyrobisk o charakterze zabytkowym. W 1978 r. kopalnia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl