Odblaskowy rekord Guinnessa w Kopalni Soli w Wieliczce

Akcja „Odblaskowa szkoła”, to konkurs organizowany przez Komendę Wojewódzką Policji w Krakowie. Chodzi o promowanie bezpiecznego poruszania się na drodze wśród uczniów. W ramach tegorocznej edycji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce postanowili pobić rekord Guinnessa tworząc „żywy obraz” Polski. 

Celem konkursu „Odblaskowa szkoła” jest zwiększenie aktywności i zwrócenie uwagi na konieczność kontrolowania czy dziecko nosi elementy odblaskowe. To wymóg ustawowy.

Bicie rekordu Guinnessa to dobra okazja, aby przypomnieć, jak bezpiecznie poruszać się w drodze do i ze szkoły, mówi młodszy aspirant, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce Magdalena Chwastek.

– Pierwsza i podstawowa zasada poruszania się po drodze to noszenie elementów odblaskowych – podkreśla Magdalena Chwastek.

Dzięki temu pieszy jest widoczny przez kierowców. Nie można również zapominać o podstawowych zasadach przechodzenia na pasach.

– Należy zatrzymać się przed krawędzią jezdni, rozejrzeć się najpierw w lewo, potem w prawo i jeszcze raz w lewo. Kiedy upewnimy się, że nic nie nadjeżdża, wtedy bezpiecznie przechodzimy na drugą stronę jezdni – tłumaczy Magdalena Chwastek.

Próba pobicia rekordu polegała na ustawieniu się dzieci na mapie Polski. Każdy z uczestników miał na sobie kamizelkę odblaskową, odblaskowe bransoletki oraz kolorowe chusty, które miały oznaczać jednostki geograficzne. Wybór Kopalni Wieliczka na miejsce bicia rekordu nie było przypadkowe, mówi rzecznik prasowy kopalni Monika Szczepa, która nie kryła dumy, że to właśnie u nich pobito rekord.

– Kopalnia przez wieki była gwarancją ekonomicznego, sprawnego funkcjonowania państwa. Zapewniała nawet 1/3 dochodów państwa w średniowieczu, więc to dla nas ważne, że ten wymiar jest symboliczny. Polska została ułożona 125 metrów pod ziemią i była to żywa Polska –  informuje Monika Szczepa.

Po ustawieniu się uczestników wewnątrz konturu mapy, komisja dokonała niezbędnych pomiarów. Dzieci czekało jeszcze jedno zadanie – musiały spokojnie wytrzymać na swoim miejscu przez pięć minut tak, aby komisja mogła zarejestrować każdego z uczestników. Kiedy czas minął radość dzieci była ogromna.

– Krótko się przygotowywaliśmy, ale cieszymy się, że się nam udało (…). Najważniejsze, że pobiliśmy ten rekord – mówi jeden z uczestników konkursu.

To nie pierwszy rekord Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce. Rok temu uczniowie pokonali 207 szkół z małopolski, mówi dyrektor szkoły Krystyna Tylek.

Dzisiaj czuję się wspaniale, ale nie ukrywam, że miałam obawy (…). Cały czas na uwadze mamy bezpieczeństwo w szkole, poza szkołą, w drodze do szkoły i chcemy, żeby wszyscy dorośli również czerpali z nas wzór, abyśmy wszyscy byli bezpieczni – podkreśla Krystyna Tylek.

Jeżeli chodzi o liczbę uczestników rekord został pobity. „Żywy obraz” Polski utworzyło 414 uczniów a wymagane było 250. Teraz trzeba jeszcze poczekać na wyniki komisji Guinnessa, która przeanalizuje zmierzone pomiary i oficjalnie ogłosi rekord.

Odblaski to podstawa w bezpiecznym poruszaniu się po drodze, tak mówi policja. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce pokazali, że na poważnie podchodzą do bezpiecznego poruszania się po drodze.

Małgorzata Czernecka/TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl