Spotkanie Tusk-May m.in. ws. Brexitu

Bezpieczeństwo Polaków w Wielkiej Brytanii było jednym z tematów spotkania przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i brytyjskiej premier Theresy May. Politycy rozmawiali także m.in. o stanie przygotowań do Brexitu czy kryzysie na Ukrainie.

To pierwsza wizyta przewodniczącego Rady Europejskiej przy Downing Street od momentu objęcia urzędu przez Theresę May.

Po oficjalnym przywitaniu przyszedł czas na rozmowy dotyczące m.in. stanu przygotowań do Brexitu, kryzysu na Ukrainie, umowy zawartej między Unią Europejską a Turcją czy bezpieczeństwa Polaków na Wyspach.

Jak zadeklarowała rzecznik szefowej rządu, Theresa May omówiła w trakcie spotkania działania mające na celu zwalczanie przestępstw na tle nienawiści. Zapewniła, że wyjście z Unii Europejskiej nie wpłynie na wartości deklarowane przez Brytyjczyków.

Brytyjska premier przypomniała także swoje niedawne rozmowy z przywódcami innych krajów, do jakich doszło w trakcie szczytu G20.

– Dobrze było spotkać się w grupie G20. Myślę, że była to bardzo dobra, globalna dyskusja rozeznająca niektóre kluczowe kwestie dotyczące Unii Europejskiej – zaznaczyła Theresa May.

Wizyta Donalda Tuska w Londynie nierozerwalnie wiążę się z oczekiwaniami Unii Europejskiej co do jak najszybszego opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Przewodniczący Rady Europejskiej podkreślił, że jest to wspólne stanowisko 27 państw członkowskich.

– Potrzebujemy formalnego potwierdzenia, co do uruchomienia artykułu 50. wyzwalającego procedurę Brexitu. To stanowisko, które podziela 27 państw członkowskich. Mówiąc prościej: piłka jest teraz po waszej stronie. Zdaję sobie sprawę, że nie jest to łatwe, ale mam nadzieję, że proces ten rozpocznie się jak najszybciej – powiedział Donald Tusk – przewodniczący Rady Europejskiej.

Na oczekiwania Unii Europejskiej Wielka Brytania będzie miała szansę odpowiedź w dniach 20-21 października. Dojdzie wtedy do pierwszego spotkania Rady Europejskiej z udziałem premier Theresy May. Wielka Brytania nie weźmie udziału w nieformalnym szczycie 27 państw członkowskich w Bratysławie. Do rozmów dojdzie w przyszłym tygodniu.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl