fot. PAP/Jacek Bednarczyk

Premier B. Szydło: Powołam departament ds. cyberprzestrzeni

Premier Beata Szydło zapowiedziała powołanie departamentu, który będzie analizował i monitorował cyberbezpieczeństwo. Jego pracami ma kierować sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Szefernaker.

Cyberbezpieczeństwo staje się ważną częścią funkcjonowania państwa – powiedziała premier. Szefowa rządu uczestniczyła w Krakowie w III Europejskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Otwierając wydarzenie, Beata Szydło przedstawiła działania rządu, które mają na celu zabezpieczenie Polski w wirtualnej rzeczywistości.

Chcąc sprostać wyzwaniom współczesności i chcąc mieć nowoczesny urząd premiera, i być nowoczesnym premierem również ja muszę mieć zaplecze eksperckie u siebie w kancelarii, które pozwoli mi nie tylko koordynować prace w naszym rządzie, ale też być po prostu cały czas na bieżąco w tych zmieniających się bardzo szybko informacjach dotyczących cyberprzestrzeni. Dlatego podjęłam decyzję, iż powołam departament, który w tej chwili powstaje w wielu urzędach premierów Unii Europejskiej, której zadaniem będzie analizowanie, monitorowanie i bycie zapleczem eksperckim dla mnie osobiście – powiedziała premier.

Szefowa rządu poinformowała także, że resort cyfryzacji finalizuje prace nad projektem ustawy o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa.

W dwudniowej konferencji odbywającej się w Krakowie weźmie udział 130 prelegentów i ponad tysiąc uczestników z całego świata. Eksperci będą dyskutować o cyfrowych wyzwaniach dla Europy, m.in. o bezpieczeństwie obiektów ważnych z punktu widzenia państw i społeczeństw, takich jak szpitale, lotniska czy banki, oraz o potencjale państw członkowskich NATO w zakresie cyberobrony.

RIRM

drukuj