fot. flickr.com

Prezydent, premier, parlamentarzyści wezmą udział w ŚDM

Prezydent Andrzej Duda z małżonką, premier Beata Szydło oraz parlamentarzyści wezmą udział w Światowych Dniach Młodzieży. W ramach ŚDM odbędzie m.in. spotkanie papieża Franciszka z polskimi władzami państwowymi.

W środę w uroczystości powitania papieża Franciszka na lotnisku Balice wezmą udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, premier Beata Szydło, władze parlamentu oraz parlamentarzyści.

Po południu papież Franciszek na dziedzińcu zamku na Wawelu spotka się z władzami państwowymi, w tym z prezydentem Dudą, premier Szydło i korpusem dyplomatycznym. Po spotkaniu zaplanowano przemówienie prezydenta oraz papieża Franciszka. Później na Wawelu odbędzie się spotkanie papieża i prezydenta.

Na środę zaplanowano też spotkanie na Wawelu premier Beaty Szydło z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej ks. kard. Pietro Parolinem.

W czwartek przed południem papież Franciszek odwiedzi Jasną Górę. Głównym punktem pielgrzymki Papieża będzie uroczysta Msza św. na jasnogórskich błoniach z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski. Wezmą w niej udział m.in. najwyższe władze państwowe, w tym m.in. prezydent Duda z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz parlamentarzyści, w tym delegacja około 60 senatorów, a także setki duchownych i kilkaset tysięcy wiernych.

Innym z punktów pobytu papieża Franciszka w Polsce będzie wizyta w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Papież Franciszek uda się w piątek na teren obozu koncentracyjnego, pieszo przechodząc przez bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Przy wyjściu na dziedziniec bloku 11, zwanego blokiem śmierci, papież spotka się z 15 osobami ocalałymi z obozu. W tym roku przypada 75. rocznica śmierci św. o. Maksymiliana Kolbego – papież Franciszek ma się modlić w jego celi.

W ramach tych uroczystości zaplanowano powitanie Ojca Świętego przez premier Szydło. Szefowa rządu złoży też znicz pod ścianą śmierci na dziedzińcu bloku 11 w Auschwitz. Ponadto premier weźmie udział w uroczystościach przed Międzynarodowym Pomnikiem Ofiar Obozu.

W piątek po południu Ojciec Święty i premier odwiedzą Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Prokocimiu. W trakcie wizyty zaplanowano wspólne oświadczenia papieża Franciszka oraz premier Szydło.

Z kolei w niedzielę swój udział w Mszy św. w Brzegach na zakończenie Światowych Dni Młodzieży zapowiedzieli prezydent z małżonką, szefowa rządu, marszałek Senatu oraz parlamentarzyści.

Politycy, w tym prezydencka para i premier Szydło, wezmą także udział w niedzielę wieczorem w ceremonii pożegnania papieża Franciszka na lotnisku w Balicach.

Posłowie i senatorowie PiS wezmą udział m.in. w niedzielnej Mszy św. w Brzegach. Parlamentarzyści będą też obecni w czwartek w Częstochowie w Mszy z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski. Potwierdzony jest udział m.in. prezesa partii Jarosława Kaczyńskiego.

Poseł Kukiz’15 Piotr Apel poinformował, że ponad dwudziestu posłów jego klubu będzie obecnych w czwartek w Częstochowie. Jak dodał, na przywitaniu z Ojcem Świętym w Krakowie na Wawelu obecni mają być: lider Kukiz’15 Paweł Kukiz i wicemarszałek Sejmu Stanisław Tyszka. Również na terenie obozu Auschwitz-Birkenau będzie obecna trzyosobowa reprezentacja klubu Kukiz’15.

Rzecznik PSL Jakub Stefaniak powiedział, że szef partii Władysław Kosiniak-Kamysz weźmie udział w niedzielnej Mszy św. w Brzegach, a także uroczystościach w Krakowie i Oświęcimiu.

W uroczystościach związanych z ŚDM weźmie także udział grupa ok. 12 posłów Nowoczesnej. Lider partii Ryszard Petru weźmie udział w powitalnym spotkaniu papieża Franciszka na Wawelu.

Światowe Dni Młodzieży odbywają się po raz trzydziesty pierwszy. Według Komitetu Organizacyjnego swój udział w tym wydarzeniu potwierdziło 356 tys. 294 uczestników ze 187 krajów. Oprócz grup zarejestrowanych organizatorzy spodziewają się wielu osób, które na ŚDM przyjadą spontanicznie; najwięcej na uroczystości z papieżem w Campusie Misericordiae w Brzegach, gdzie może być ok. 1,5 mln ludzi.

PAP/RIRM

drukuj