Lasy, nasze wspólne dobro – międzynarodowa konferencja Las2017

W Warszawie rozpoczęła się wspólna Sesja Komitetu ds. Lasów i Przemysłu Drzewnego EKG ONZ oraz Europejskiej Komisji ds. Leśnictwa FAO. Na spotkaniu reprezentowanych będzie ponad 50 krajów. Wezmą w nich udział ministrowie środowiska i leśnictwa oraz przedstawiciele organizacji międzynarodowych.

Będzie to okazja do dyskusji z przedstawicielami krajowego i zagranicznego przemysłu drzewnego, organizacji międzynarodowych, czy nauki. Głównym punktem będzie spotkanie szefów resortów regionu paneuropejskiego.

Podczas spotkania rząd chce pokazać polską wizję walki ze zmianami klimatu, m.in. koncepcję leśnych gospodarstw węglowych. Polska na tle innych krajów ma wiele powodów do zadowolenia w kwestii zrównoważonej gospodarki leśnej – podkreślił wiceminister środowiska Andrzej Konieczny.

Zwiększanie potencjału produkcyjnego z uwzględnieniem obszarów energetycznych i drewna jako odnawialnego surowca, to jest zwiększanie udziału lasów w budowaniu zielonej gospodarki, nie tylko w aspekcie produkcyjnym, ale poprzez tworzenie nowych miejsc pracy i rozwoju obszarów wiejskich. To podejście odzwierciedlane jest w naszych krajowych działaniach poprzez podejmowanie wielu działań mających na celu wzmocnienie sektora drzewnego oraz roli lasu w zrównoważonym rozwoju. Mamy tego przykłady, bardzo dobre, to są projekty prowadzone, wdrażane przez Lasy Państwowe, takie jak program Leśne Gospodarstwo Węglowe, czy program promocji budownictwa drewnianego – akcentował wiceminister środowiska.

Sesja zakończy się w piątek. Wydarzeniu towarzyszyć będą obchody IV Europejskiego Tygodnia Leśnego. W jego ramach odbędzie się szereg spotkań i atrakcji.

Warto wiedzieć, że rocznie Lasy Państwowe sadzą ok. pół miliarda drzew. Polska jest też liderem zrównoważonej gospodarki leśnej. Dlatego polskie lasy mogą odegrać istotną rolę w walce o lepszy klimat – podkreśla resort środowiska. Lesistość Polski systematycznie się zwiększa. Powierzchnia lasów w 2050 r. ma obejmować 33 proc. powierzchni kraju.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl