Prawo do strajku nie dla wszystkich
NSZZ „Solidarność” skieruje do Trybunału Konstytucyjnego wniosek dotyczący prawa do zawierania układów zbiorowych pracy dla członków służby cywilnej.
Taką decyzję podjęła wczoraj obradująca w sali BHP Stoczni Gdańskiej Komisja Krajowa związku. Wcześniej przyjęła stanowisko dot. 34. Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych, wskazując w nim na aktualność tych postulatów.
– Na posiedzeniu komisji krajowej, tutaj, w tej sali BHP podjęliśmy bardzo ważne decyzje. Skierowaliśmy chociażby skargę do Trybunału Konstytucyjnego na prawo do strajku polskich pracowników. Jak widać, po 34 latach nie wszyscy pracownicy w naszym kraju mogą przystępować do strajku. Przecież 34 lata temu, kanwą i podstawą protestów były strajki. Dlatego dziś bardzo ważne jest, aby mówić o tym głośno – podkreślił Piotr Duda, przewodniczący „Solidarności”.
Korpus służby cywilnej stanowią pracownicy administracji rządowej, np. urzędów wojewódzkich, ministerstw, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, urzędów skarbowych i komend policji. „Solidarność” chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepis, który wyłącza członków korpusu służby cywilnej z prawa do zawarcia układu zbiorowego pracy.
Związkowcy podjęli także uchwałę z okazji zbliżającej się 34. Rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych. Przypominają w niej, że to NSZZ „Solidarność” zburzył powojenny porządek w Europie i umożliwił powrót Polski do rodziny wolnych państw.
„Sierpniowe postulaty są nadal aktualne i mimo przeżywanych obecnie trudności, mimo antyspołecznej, antypracowniczej i antyzwiązkowej postawy rządu związek istnieje i realizuje swój najważniejszy cel, jakim jest obrona godności ludzi pracy” – zapewniają działacze w swoim dokumencie.
RIRM