fot. pixabay.com

Powrót uczniów do szkół

W 11 województwach uczniowie klas I-III szkół podstawowych wrócili do nauczania hybrydowego. W pozostałych 5 województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim nadal obowiązuje nauka zdalna. W całej Polsce starsi uczniowie mają przedłużoną naukę zdalną do 2 maja.

Nauczanie hybrydowe, do którego od wczoraj wrócili uczniowie 11 województw, polega na prowadzeniu zajęć w taki sposób, że nie więcej niż 50 proc. uczniów klas I–III realizuje zajęcia w szkole oraz co najmniej 50 proc. uczniów ma zajęcia zdalne.

– Tutaj pozostawiamy absolutną elastyczność dyrektorowi i radzie pedagogicznej – mówi prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki.

Dyrektor szkoły podstawowej ma ustalić harmonogram prowadzenia zajęć w miarę możliwości, równomierne i naprzemienne przez każdego ucznia.

– To oczywiście sprawia pewne trudności organizacyjne, ale wychodzimy z założenia, że lepsza hybryda niż dalsze trwanie w nauce zdanej. Każdy dzień w nauce stacjonarnej, zwłaszcza dla dzieci klas 1-3 jest na wagę złota – ocenia prof. Przemysław Czarnek.

W szkole podstawowej, na wniosek rodziców, prowadzona ma być również opieka świetlicowa dla uczniów, którzy uczą się stacjonarnie. W 5 województwach: dolnośląskim, łódzkim, opolskim, śląskim i wielkopolskim wszyscy uczniowie klas I-III szkół podstawowych nadal będą uczyć się zdalnie. Zostaje tam utrzymany obowiązek zorganizowania przez dyrektora szkoły opieki świetlicowej dla dzieci, których rodzice są do tego uprawnieni, gdy np. przynajmniej jeden z rodziców jest zatrudniony w podmiocie leczniczym lub świadczy usługi na rzecz przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii. Starsi uczniowie w całej Polsce mają przedłużoną naukę zdalną do 2 maja.

– Kiedy warunki pandemiczne na to pozwolą, będziemy wracać już do pełnej nauki stacjonarnej zarówno w tych 11, jak i w pozostałych 5 województwach. O wszystkim decydują warunki pandemiczne. Mamy nadzieję, obserwując dynamikę spadkową, że maj będzie tym miesiącem, w którym do nauki stacjonarnej wrócą wszyscy – tłumaczy  minister edukacji i nauki.

Nadal w całym kraju zajęcia w przedszkolach mogą odbywać się stacjonarnie. W kształceniu zawodowym jest możliwość realizacji zajęć praktycznych i praktyk zawodowych.                                                                 

  TV Trwam News

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl