fot. Marek Borawski/Nasz Dziennik

Posłowie zajmą się ustawą o efektywności energetycznej

Posłowie na posiedzeniu sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa zajmą się dziś rządowym projektem ustawy o efektywności energetycznej. Jego celem jest m.in. zmniejszenie zużycia energii i strat podczas jej przesyłania.

Projekt ma pozwolić na pełne wdrożenie unijnej dyrektywy z 2012 r., zgodnie z którą państwa członkowskie muszą osiągnąć do 2020 r. określony poziom oszczędności energii.

Poseł PiS-u Marek Suski, szef sejmowej Komisji do Spraw Energii i Skarbu Państwa, mówi, że projekt jest niezbędny i podkreśla, że dokument rozstrzyga szereg problemów, które nie były rozwiązywane przez lata.

– Rząd wychodzi z projektem ustawy, który powinien być już dawno procedowany, ale niestety poprzednia ekipa kilka ważnych projektów, ze względu również na nasze zobowiązania wobec Unii Europejskiej, trzymała w szufladzie i teraz musimy nadrabiać czas. To jest ważne ze względów ekonomicznych, ze względów podniesienia efektywności energetycznej, ale jest to też ustawa, która daje pewne możliwości zarządcom, ale też nakłada pewne obowiązki, chociażby badania zużycia energii. Będzie bardzo ciekawa dyskusja i praca – akcentuje poseł Marek Suski.   

W październiku ubiegłego roku Komisja Europejska wezwała Polskę do pełnego wdrożenia zapisów unijnej dyrektywy. Miała ona być wdrożona do 5 czerwca 2014 r.

RIRM

 

drukuj