Konferencja pt. „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski”

W Sali Kolumnowej w Sejmie odbędzie się dziś konferencja naukowa pt. „Udział polskiej wsi w walce o niepodległość Polski.” Wezmą w niej udział m.in.: historyk, prof. Jan Żaryn oraz były minister środowiska prof. Jan Szyszko.

Konferencja ma związek z 20. rocznicą śmierci Henryka Bąka – działacza ruchu ludowego, opozycjonisty w czasie PRL oraz wicemarszałka Sejmu w latach 1991-1993.

Ideą spotkania jest także rocznica wydania wyroku śmierci na organizatorów chłopskiej szturmówki polskiej. Należał do niej m.in.: Henryk Bąk, ale też Stefan Pietrusiński, który został zamordowany w więzieniu mokotowskim w Warszawie.

Konferencja ma być hołdem bohaterom, którzy poświęcili swoje życie Polsce – podkreślił poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak, współorganizator wydarzenia.

– W roku stulecia odzyskania niepodległości, ukłon i hołd w stosunku do tych, którzy w naszym imieniu, w imieniu milionów chłopów, podejmowali walkę o polskość, o Polskę katolicką i Polskę patriotyczną – zaznaczył Andrzej Melak.

Część uroczystości poświęcona marszałkowi Henrykowi Bąkowi i generałowi Antoniemu Madalińskiemu odbyła się w sierpniu w Przybyszewie nad Pilicą.

W wydarzeniu wziął udział m.in.: marszałek Senatu Stanisław Karczewski.  W intencji zasłużonych Polaków została odprawiona Msza św., a przy grobach działaczy złożono kwiaty i zapalono znicze.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl