Posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt ustawy o służbie zagranicznej

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości złożyli w Sejmie projekt ustawy o służbie zagranicznej. W myśl przepisów w służbie zagranicznej nie może być zatrudniona osoba, która pracowała, pełniła służbę lub była współpracownikiem organów bezpieczeństwa państwa. Chodzi o okres od 22 lipca 1944 r. do 31 lipca 1990 r.

Przepisy mają na celu poszerzenie obowiązku lustracyjnego na wszystkie kategorie pracowników zatrudnionych w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, placówkach zagranicznych, a także w jednostkach nadzorowanych przez resort.

Poseł Grzegorz Długi z klubu Kukiz’15 przypomina, że poprzedni projekt w tej sprawie przewidywał „rewolucje”. Polityk uzależnia poparcie obecnego projektu od jego uszczegółowienia.

– Uważaliśmy, że należy stworzyć prawo, które będzie tylko wycelowane w te osoby, a nie żeby przy okazji przez bardzo poważny stres przepuszczać osoby, które w sposób oczywisty nie miały z tym nic wspólnego i powinny mieć możliwość spokojnej pracy – mówi Grzegorz Długi.

Z szacunków wynika, że ustawa obejmie nie więcej niż 100 osób. Wejście w życie przepisów nie spowoduje kosztów dla budżetu państwa.

Politycy Prawa i Sprawiedliwości zaznaczają też, że regulację są zgodne prawem Unii Europejskiej.

 

RIRM

drukuj