fot. twitter

Dwa tygodnie pozostały rolnikom na składanie wniosków o pomoc suszową

Niespełna dwa tygodnie pozostały rolnikom na składanie wniosków o pomoc suszową. Decyzją ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego termin wydłużono do 16 listopada.

W przypadku wyczerpania planowanej na 1,5 mld zł puli środków na pomoc suszową – jak zapewnił resort – zostanie ona zwiększona.

Stawka pomocy dla rolników, którzy ubezpieczyli, co najmniej połowę swoich upraw w przypadku strat powyżej 70 proc., wynosi 1 tys. zł na ha, a dla tych, których straty wynoszą więcej niż 30 proc. – 500 zł na ha.

Wniosek należy złożyć do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę producenta rolnego.

Chodzi o to, by umożliwić ubieganie się o pomoc tym, którzy nie mają jeszcze protokołu oszacowania szkód w uprawach lub innych wymaganych dokumentów – zaznacza Lidia Czechak, zastępca dyrektora Wielkopolskiego Oddziału ARiMR.

– Wszyscy rolnicy muszą mieć umożliwione to, żeby mogli ten wniosek wraz z protokołem złożyć, bo załącznikiem obowiązkowym do każdego wniosku jest protokół komisji szacujących straty. Nawet, jeżeli rolnik złoży ten wniosek, to on i tak jest zobowiązany dołączyć ten protokół. Wiemy już, że były problemy, że jest ta końcówka, było duże nasilenie osób składających e-wnioski i widzieliśmy, że części tych rolników nie posiadała protokołów, bo jeszcze komisja tego protokołu po korekcie nie dostarczyła do rolnika, czy ewentualnie skierowała go do podpisu wojewody i również u wojewody służby muszą ten protokół ponownie sprawdzić czy on jest zgodny z wytycznymi i rozporządzeniem ministra – powiedziała Lidia Czechak.

 

Do 25 padziernika do ARiMR wpłynęło ponad 266 tys. wniosków na kwotę blisko 1 mld 68 mln zł. Na konta rolników przelano łącznie ok. 640 mln zł. Z kolei rybakom poszkodowanym przez tegoroczną suszę agencja wypłaciła 3,9 mln zł.

 

RIRM

drukuj