Posłowie PiS chcą zbadania kolejnego wątku ws. reprywatyzacji

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zasiadający w komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji chcą powołania specjalnego zespołu, który zbada kolejny wątek nieprawidłowości przy wydawaniu decyzji zwrotowych w Warszawie. To odpowiedź na informacje, o których napisał dziś „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chodzi o fakt wydawania przez stołeczny Ratusz nieprawidłowych decyzji reprywatyzacyjnych, m.in. na rzecz osób, które od dziesięcioleci nie żyją.

W przypadku kamienicy przy ul. Łochowskiej do warszawskiego magistratu zgłosił się pełnomocnik nieżyjącego od wielu lat Józefa Pawlaka. Urzędnicy zwrócili nieruchomość jego przedstawicielowi pomimo niemożliwości ustalenia miejsca pobytu jego właściciela, który w momencie wydania decyzji miałby ponad 120 lat.

Poseł PiS Jan Mosiński podkreślił na konferencji, że zjawisko to mogło w Ratuszu występować na szerszą skalę.

Jeżeli wydawało się decyzję na kuratora spadku czy też kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu, to – jak łatwo można było wówczas przypuszczać – może dojść do stanu, gdzie warszawski Ratusz przekaże kamienicę czy nieruchomość osobie nieżyjącej. Tak faktycznie było. Na dzisiejszym niejawnym posiedzeniu wystąpimy o to, aby formalnie zwrócić się do prezydent Warszawy o przekazanie listy nieruchomości, które były wydawane w takim modelu działania. Będziemy chcieli powołać specjalny zespół wewnątrz komisji weryfikacyjnej, który zajmie się tylko i wyłącznie tym tematem – powiedział Jan Mosiński.

Na dzisiejszym niejawnym posiedzeniu komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji ma zostać wydana decyzja ws. nieruchomości przy ul. Marszałkowskiej 43. Jest to druga badana przez ten organ kamienica, która w momencie sprzedaży była zamieszkana przez lokatorów.

Decyzję zwrotową w tej sprawie podpisał Jakub R., będący wówczas wiceszefem miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami. Później roszczenia do niej uzyskał jego brat Adam, który sprzedał nieruchomość.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl