[TYLKO U NAS] R. Chwedoruk: PiS z dylematami mimo wygranej w wyborach

Mimo wygranej PiS będzie miał wiele strategicznych dylematów, bo w większości sejmików utrzyma się w różnych konfiguracjach koalicja PO-PSL – powiedział w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja politolog Rafał Chwedoruk, odnosząc się do sondażowych wyników wyborów samorządowych.

PiS wygrał m.in. na Mazowszu, Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Podlasiu, a Koalicja Obywatelska na Pomorzu, Kujawach i w Wielkopolsce. Jeśli chodzi o liczbę województw, to PiS zdobył 9, a Koalicja Obywatelska 7.

Ogólnopolska wygrana PiS w wyborach samorządowych – według Rafała Chwedoruka – nie przełożyła się jednak na realizację dwóch celów ważnych dla obozu Zjednoczonej Prawicy.  

– Pierwszy cel – PSL przestało być podmiotem w polskiej polityce, by udrożnić kanał przechodzenia wyborców wiejskich w stronę PiS-u. Drugi cel, czyli demobilizacji, choćby poprzez postać premiera Mateusza Morawieckiego, wielkomiejskich, liberalnych wyborców w kontekście kierowania ich przez liberalną opozycję przeciwko obozowi władzy. To będzie dużo ważniejsze niż to, czy PiS obejmie władzę w jednym dwóch, trzech czy czterech sejmikach, bo jeśli te wyniki się potwierdzą, to o takim wyniku będziemy mogli mówić – powiedział Rafał Chwedoruk.

W wyborach do sejmików wojewódzkich w skali kraju PiS uzyskało 33 proc. poparcia, Koalicja Obywatelska – 26,7 proc., a PSL – 13,6 proc. – wynika z sondażu late poll opublikowanego przez Ipsos.

Oficjalne wyniki PKW ma zaprezentować najpóźniej do czwartku.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl