By Szczecinolog - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39561595

Plac Adamowicza zamiast Alei Jana Pawła II w Szczecinie 

W miejsce Alei Jana Pawła II w Szczecinie powstaje plac Pawła Adamowicza. Przeciwko tej zmianie protestują radni PiS. 

Tabliczka z nazwą alei Jana Pawła II już zniknęła. Niedługo pojawi się znak z napisem „Plac im. Pawła Adamowicza”.

– Aleja człowieka niezwykle zasłużonego dla Polski, jednego z najbardziej znaczących Polaków w historii, zostanie zastąpiona placem imienia człowieka, który tak naprawdę jest do dzisiaj aferzystą, ponieważ te afery, w których brał udział, nie zostały nigdy wyjaśnione – mówi radny Szczecina Dariusz Matecki. 

Plac Adamowicza jest wydzieloną częścią alei Jana Pawła II w Szczecinie. Na jego miejscu stał kiedyś Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej.

– Jest to dość symboliczne – dodaje Dariusz Matecki. 

Ale i też ze względu na poglądy prezydenta Adamowicza – jak podkreślają szczecińscy radni PiS – kontrowersyjne. 

– Był to człowiek skrajnie zideologizowany, skrajnie stawiający siebie samego po lewej stronie sceny politycznej, który często występował przeciwko państwu polskiemu, który chciał przyjmować islamskich imigrantów wbrew stanowisku polskiego rządu, który składał kwiaty pod pomnikami Armii Czerwonej – wskazuje szczeciński radny. 

Decyzję o patronacie podjęto bardzo szybko po śmierci prezydenta i bez konsultacji podczas sesji Rady Miasta. Tej decyzji nie popierają jednak Szczecinianie. 

– Po pierwsze, Szczecin w ogóle nie jest związany z Adamowiczem i nie był związany z Adamowiczem. Po drugie, zawsze było widać bardzo silny lobbing gdański przeciwko Szczecinowi, więc tym bardziej z tego powodu, pan Adamowicz nie powinien zostać patronem placu w samym centrum miasta. Po trzecie zmiana części ulicy Jana Pawła II na ulicę Pawła Adamowicza, człowieka o niezbyt nieposzlakowanej opinii, jest po prostu bezsensowna – zaznacza pełniąca obowiązki prezesa Stoczni Szczecińskiej Małgorzata Jacyna-Witt. 

Co więcej powstało wiele obywatelskich projektów, na zmianę nazwy placu. 

– Jeśli chodzi o miasto Szczecin to nie było tutaj udziału pana prezydenta Adamowicza, aby wzbogacił to miasto w jakieś wartości, aby przyczynił się do jakichś rozwiązań, które mogłyby zostać docenione w Szczecinie, dlatego właśnie wystąpiliśmy z innymi nazwami – podkreśla radna PiS w Szczecine Agnieszka Kurzawa. 

Wśród propozycji nazw były między innymi: „Plac Pogoni Szczecin”, „Plac Porozumień Szczecińskich 80” czy „Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata”. Jednak wszystkie te propozycję zostały odrzucone.

TV Trwam News/RIRM

drukuj