Pierwszy pogrzeb dzieci utraconych w Szczecinie

W Szczecinie odbędzie się dziś pierwszy w tym mieście pogrzeb dzieci utraconych. Obrzędowi ich pochówku przewodniczyć będzie metropolita szczecińsko-kamieński ks. abp Andrzej Dzięga.

Szczątki dzieci, które zmarły przed urodzeniem, zostaną złożone w zbiorowym grobowcu na Cmentarzu Zachodnim. Miejsce pochówku dla takich dzieci powstało m.in z inicjatywy Fundacji Donum Vitae.

Prezes Fundacji Marta Mierzejewska podkreśla, że dzieci utracone również zasługują na godny pochówek. My chcemy im to zapewnić, zwłaszcza, że ich rodzice często się na to nie decydują – dodaje nasza rozmówczyni.

– Wielu rodziców, z wielu powodów, nie ma możliwości lub nie decyduje się na indywidualny pochowek dzieci zmarłych w skutek poronienia czy martwego urodzenia. Chcieliśmy zapewnić takim dzieciom godne pożegnanie, godny pogrzeb. Druga strona to rodzice po stracie. Rodzice, którzy nie zdecydowali się na zabranie ze szpitala ciał dzieci z różnych powodów, czasami z niewiedzy, z braku możliwości. Często jest to kwestia ich decyzji, że nie chcieli tego pogrzebu. Chcielibyśmy wyjść tym rodzicom naprzeciw, żeby mieli takie miejsce, gdzie mogliby przyjść zapalić znicz i wspomnieć swoje dziecko – powiedziała Marta Mierzejewska.

Fundacja Donum Vitae wspiera rodziców po stracie dziecka. O utworzenie grobowca dzieci utraconych w Szczecinie zabiegała przez ponad 3 lata.

W najbliższym czasie pogrzeby dzieci utraconych odbędą się także w Słupsku, Pile, Koszalinie i w Szczecinku.

Pochówki dzieci zmarłych przed urodzeniem często odbywają się także w okolicach 15 października. Tego dnia obchodzimy Dzień Dziecka Utraconego.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl