Październikowe pogrzeby dzieci utraconych

Zbiorowe pogrzeby dzieci utraconych w regionie odbyły się 9, 15, 16 października. Podczas pogrzebów pochowane zostały prochy dzieci zmarłych w wyniku poronienia bądź martwego urodzenia na przestrzeni ostatniego półrocza.

W przypadku gdy z różnych powodów rodzice zrzekają się prawa do pochówku (najczęściej to problemy proceduralne, szok, brak świadomości swoich praw, trudności finansowe), obowiązek ten spada na gminę, gdzie znajduje się szpital z oddziałem ginekologiczno-położniczym. Na mocy uchwał poszczególnych rad miasta, pochówki te odbywają się dwa razy do roku.

W Szczecinku 13. pogrzeb dzieci utraconych odbył się w 9 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była o godz. 12.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie o godz. 13.00 miały miejsce uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym. Pochówek miał charakter ekumeniczny. W grobowcu pochowano już prochy 247 dzieci. Rocznie w szpitalu w Szczecinku dochodzi do około 150 poronień.

W Koszalinie 22. pogrzeb dzieci utraconych odbył się 16 października. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była o godz. 10.00 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP (koło katedry), a uroczystości pogrzebowe na Cmentarzu Komunalnym rozpoczęły się o godz. 11.30 w kaplicy. Pochówki dzieci utraconych w Koszalinie odbywają się dwa razy do roku od kwietnia 2011 roku. Procedury pochówku udało się opracować dzięki kampanii społecznej „Nasze na zawsze”. Pochowano do tej pory prochy 3612 dzieci.

Również tego dnia w Słupsku odbył się kolejny zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych. Msza św. w intencji rodziców po stracie dziecka sprawowana była o godz. 12.00 w kościele mariackim, a po Eucharystii, ok. godz. 13.00, odbyły się dalsze uroczystości pogrzebowe na Nowym Cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. W Słupsku do tej pory odbyło się 13 pochówków, podczas których w sumie pochowano 727 dzieci.

W Pile 13. pogrzeb dzieci utraconych odbył się 16 października. Msza św. sprawowana była o godz. 11.00 w kościele pw. św. Jana Bosko, a po niej dalsze uroczystości pogrzebowe na cmentarzu przy grobowcu Dzieci Utraconych. Pogrzeby dzieci utraconych w Pile odbywają się na mocy uchwały Rady Miasta z kwietnia 2013 roku. Do tej pory w Pile pochowano ciała 197 dzieci utraconych. W pilskim szpitalu odnotowuje się około 190 poronień rocznie.

W Wałczu 7. zbiorowy pogrzeb dzieci utraconych odbył się 15 października, w obchodzony na całym świecie Dzień Dziecka Utraconego. Msza św. sprawowana była o godz. 14.30 w kościele pw. św. Mikołaja. Następnie ok. godz. 15.15 dalsze uroczystości pogrzebowe w kaplicy na cmentarzu na Dolnym Mieście (przy ul. Gen. Andersa). Pogrzeb odbywa się na koszt gminy na mocy uchwały Rady Miasta z dnia 22 lutego 2018 roku. Pogrzeb będzie miał charakter ekumeniczny. Obecnie w grobowcu znajdują się prochy 233 dzieci.

Rekolekcje dla rodziców, którzy utracili swoje dziecko zarówno w wyniku poronienia, jak i w innych okolicznościach (w wypadku, w wyniku choroby, samobójstwa, czy zabójstwa) odbędą się w terminie 19-21 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Skrzatuszu k. Piły i Domu Rekolekcyjnym. W programie konferencje, spotkania z psychologami, modlitwa,  indywidualne rozmowy z księżmi i psychologami.

Zapisy na rekolekcje trwają pod numerem telefonu 696 918 401 lub 501 211 002 lub mailowo na adres: [email protected].

Ks. Wojciech Parfianowicz /radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl