W Słupsku odbędzie się poświęcenie Pomnika Dzieci Utraconych

Ks. bp Krzysztof Włodarczyk, biskup diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, pobłogosławi dziś Pomnik Dzieci Utraconych. Obelisk stanął na Nowym Cmentarzu w Słupsku przy grobie dzieci zmarłych przed narodzeniem, których ciał rodzice nie odebrali.

Pochówki dzieci utraconych w Słupsku odbywają się dwa razy w roku. Jak do tej pory miały miejsce cztery pogrzeby w których pochowano prochy 120 dzieci.

Pomnik przedstawia rodziców po stracie dziecka zmarłego jeszcze przed narodzinami.

Ks. Wojciech Parfianowicz, rzecznik Kurii Biskupiej w Koszalinie, zaznacza, że pogrzeby dzieci utraconych przypominają, iż dziecko jest człowiekiem od momentu poczęcia.

– Pomnik przedstawia postacie rodziców: matka w taki bardzo charakterystyczny sposób trzyma misia, który symbolizuje brak dziecka, to zabawka kupiona dla dziecka, które się jednak nie narodziło, ojciec patrzy w górę z taką nadzieją. Odpowiedzią na to jego patrzenie jest gołębica z gałązką oliwną w dziobie – to symbol biblijny, który symbolizuje nadzieję nowego życia. To bardzo dobrze, że takie miejsce powstaje. Będzie to wyraźny znak tego, że dzieci utracone są tam chowane. Jest to miejsce nie tylko modlitwy dla rodziców po stracie, ale też takie świadectwo, że my jako ludzie wierzący uważamy, że dziecko niezależnie od tego, w jakiej fazie rozwoju umrze, jest człowiekiem. Od poczęcia do naturalnej śmierci jest to człowiek i te pogrzeby dzieci utraconych o tym przypominają – wskazuje ks. Wojciech Pardianowicz.

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, rodzice mają prawo do pochówku dziecka, niezależnie od tego na jakim etapie ciąży doszło do zgonu.

Jak wskazują statystyki w Polsce rocznie w wyniku poronień umiera około 40 tys. dzieci. Pogrzeby dzieci utraconych odbywają się również w Koszalinie, Szczecinku i Pile.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl