fot. sxc.hu

Posłowie o projekcie noweli Kodeksu pracy

Sejm będzie dziś po południu kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Wprowadza on obowiązek pisemnego zawarcia umowy o pracę, lub potwierdzenia na piśmie jej warunków przed podjęciem powierzonych zadań.

Sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach pozytywnie zaopiniowała projekt.

Poseł Barbara Bartuś, wiceprzewodnicząca nadzwyczajnej komisji, mówi, że  projekt likwiduje tzw. syndrom pierwszej dniówki.

– W przypadku kontroli inspekcji pracy, co do osób,  które są nielegalnie zatrudniane, które nie mają tej umowy o pracy, nie są zgłoszone, w inspekcji pracy mówiono „to jest pierwsza dniówka”. Dotąd było tak, że w czasie pierwszego dnia można było potwierdzić dopiero umowę na piśmie,  a do ZUS w ogóle obowiązek zgłoszenia jest do 7 dni. I zawsze kontroler mógł usłyszeć: „ten pracownik jest dopiero dzisiaj pierwszy dzień, nie zdążyliśmy jeszcze zrobić dokumentów, ale oczywiście zrobimy”. I to właśnie ma zlikwidować ten problem tzw. pierwszej dniówki. Myślę, że to jest bardzo dobre rozwiązanie. Cieszę się, że ta droga legislacyjna tym razem dość szybko przebiegła – powiedziała Barbara Bartuś.

Posłowie będą też nadal pracować nad rządowym projektem nowelizacji Kodeksu pracy doprecyzowującym zasady ochrony praw pracowniczych kobiet w ciąży lub karmiących piersią.

RIRM

drukuj