fot. PAP/Paweł Supernak

Opozycja o audycie rządów PO-PSL: „kiepski spektakl”

Opozycja krytycznie ocenia audyt przedstawiony przez ministrów PiS-u. Według posłów PO to „kiepski spektakl, w którym aktorzy nie radzą sobie z rolą”.

Była premier Ewa Kopacz oceniła, że PiS oszukuje i podaje nieprawdziwe informacje. Zapowiedziała, że PO odpowie bardzo konkretnie na wszystkie zarzuty pod ich adresem.

Także poseł Kukiz’15 Marek Jakubiak nie jest do końca usatysfakcjonowany przedstawionym przez PiS audytem.

– Audyt powinien wyglądać zupełnie inaczej. Audyt to powinien być poważny dokument, który ma swoich autorów, który jest podzielony na części. Te części powinny dotyczyć poszczególnych ministerstw, a sprawy powinny być w szczegółach opisane. Wówczas poświęciłbym cztery godziny, żeby go przeczytać i wtedy mógłbym o tym porozmawiać. Dzisiaj wychodzi minister finansów i mówi, że Polakom zabrano 320 mld zł. To są takie tezy happeningowe, które niczego nowego nie wnoszą. Pragmatyzm, pieniądze, to są cyfry, a więc te cyfry powinny być wyliczone  co do grosza przez ministra finansów i trzeba powiedzieć, kto, gdzie, komu i w jaki sposób je zabrał – powiedział poseł Marek Jakubiak.

Z kolei innego zdania jest poseł PiS Andrzej Jaworski. Polityk zwrócił uwagę, że w audycie padały konkretne kwoty i sumy.

– W momencie, kiedy są przedstawiane konkretne kwoty i są to setki miliardów złotych, to nie można mówić o tym, że to nie jest nic konkretnego. To są konkretne pieniądze, które mogły uratować wiele dziedzin życia naszych obywateli. Pamiętajmy o tym, że za chwile będą kolejne prezentacje, na których dowiemy się o tym, co działo się w konkretnych sektorach. Już sam raport finansowy ministra Szałamachy poraża, natomiast jak zaczniemy analizować to, co działo się w poszczególnych ministerstwach, co działo się w spółkach Skarbu Państwa, to zobaczymy dopiero ogrom tych nieprawidłowości za rządów PO-PSL – podkreślił poseł Andrzej Jaworski.    

W ocenie lidera PO Grzegorza Schetyny „prawda” na temat 8 lat rządów PO-PSL to 450 mld złotych uzyskanych z Unii Europejskiej.

RIRM

drukuj