Posłowie będą pracować nad projektem o zerowym PIT dla osób do 26. roku życia 

Sejm zajmie się dziś rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Projekt ustawy, który wchodzi w skład tzw. nowej piątki PiS, zakłada zerowy PIT dla osób do 26. roku życia.

Zerowy PIT dla osób do 26. roku życia to konkretne wsparcie. 

– Jest to dosyć duża ulga, ponieważ jeśli spojrzycie na to, ile zostanie rocznie w waszych portfelach, de facto można powiedzieć, że przynajmniej jest to tzw. „trzynastka”. Czyli przy minimalnej pensji 2250 brutto, jeśli ktoś zarabia, rocznie zostanie mu w portfelu ponad 1600 złotych – powiedział Piotr Nowak, wiceminister finansów. 

Aby młody pracownik mógł skorzystać z tej ulgi, nie może uzyskiwać wyższych przychodów niż 85,5 tysiąca złotych rocznie. Rząd chce, aby młodzi ludzie zmianę odczuli już w tym roku.

– Samo wprowadzenie tych przepisów w dniu 1 sierpnia sprawia, że częściowo już ten nowy sposób opodatkowania obejmie studentów, obejmie uczniów, którzy pracują w wakacje, a więc dorabiają sobie sezonowo – poinformował Maciej Boryń, prezes Instytutu Badań Ekonomiczno-Społecznych.

Ulga nie zwalnia jednak tych osób z zapłaty składek emerytalnych i rentowych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz zdrowotnych do Narodowego Funduszu Zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że rząd dalej pracuje nad mechanizmami, które mają jak najwięcej młodych ludzi przyciągnąć do Polski. W tym celu wraz z organizacjami młodzieżowymi podpisał deklarację Plan Dla Młodych.

– Ta nasza dyskusja, żeby to był ważny krok w kierunku wypracowania całego wachlarza, całej palety nowych postulatów formułowanych przez młodych ludzi – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zerowa stawka PIT dla młodych to realizacja ostatnich zapowiedzi PiS. Rząd szacuje, że z ulgi skorzysta ponad 2 miliony młodych osób.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl