Posiedzenie Komisji Sprawiedliwości ws. SN przełożone

Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka rozpocznie prace nad projektem ustawy o Sądzie Najwyższym, gdy gotowe będą materiały dla posłów dotyczące poprawek – poinformował jej przewodniczący Stanisław Piotrowicz. Zaznaczył, że nie sądzi, by do posiedzenia doszło jeszcze dziś.

O skierowaniu projektu PiS do dalszych prac w komisji zdecydował dziś Sejm. Posłowie zgłosili do niego ponad tysiąc poprawek, z czego część stanowią poprawki samych wnioskodawców – posłów PiS.

Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości miało się rozpocząć jeszcze przed południem, jednak jej przewodniczący poseł Stanisław Piotrowicz zdecydował o przesunięciu obrad.

– Pierwszego punktu nie rozpoczęliśmy z przyczyn natury obiektywnej, ponieważ przedłużyło się posiedzenie plenarne Sejmu, a przedstawiciel wnioskodawców – pani senator Lidia Staroń – zmuszona była pójść na głosowania w Senacie. Wobec tego nie był możliwy udział w posiedzeniu przedstawiciela wnioskodawców, jeśli chodzi o ustawę komorniczą. W drugim punkcie nie możemy procedować ze względu na to, że legislatorzy nie przygotowali zestawienia poprawek dla posłów. Przeto podjąłem decyzję, że posiedzenie komisji będzie zwołane wtedy, kiedy możliwe będzie procedowanie – powiedział Stanisław Piotrowicz.

Projekt ustawy o Sądzie Najwyższym przewiduje m.in. trzy nowe izby SN, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że nie podpisze nowej ustawy o Sądzie Najwyższym, jeśli wcześniej nie zostanie uchwalona proponowana przez niego zmiana w ustawie o KRS.

RIRM

drukuj