fot. PAP/Mateusz Marek

Rzecznik PiS: Poparcie opozycji dla projektu nowelizacji ustawy o SN byłoby w cenie

Poparcie opozycji dla projektu nowelizacji ustawy o SN byłoby w cenie. Liczymy na to, że opozycja również zagłosuje za tą ustawą – powiedział rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Rafał Bochenek.

Podczas trwającego od środy posiedzenia Sejmu posłowie zajmują się projektem nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym.

Rzecznik PiS w Radiu Zet został zapytany o dalsze losy projektu.

„Chcielibyśmy, żeby ta ustawa została uchwalona jeszcze na tym posiedzeniu” – powiedział.

„Będziemy jutro prawdopodobnie tę ustawę głosować” – poinformował.

Dopytywany, czy PiS liczy na poparcie opozycji w tej sprawie, odparł: „Pewnie poparcie opozycji też by było w cenie”.

„Liczymy na to, że opozycja również zagłosuje za tą ustawą, ale jak będzie, to się okaże” – mówił.

„Niektórzy liderzy opozycji niezbyt stanowczo wypowiadali się przeciw tej ustawie, w związku z tym myślę, że jest jakaś szansa, że chociaż niektóre ugrupowania zdecydują się poprzeć to rozwiązanie” – dodał.

PiS złożyło projekt w Sejmie 13 grudnia ub.r. Według autorów, zmiana ma wypełnić kluczowy „kamień milowy” dla odblokowania przez Komisję Europejską środków z KPO. Założenia projektu były negocjowane podczas rozmów ministra ds. Unii Europejskiej Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Brukseli.

Zgodnie z projektem, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. Projekt przewiduje też poszerzenie zakresu tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego, który mogłaby inicjować nie tylko strona postępowania, ale także z urzędu sam sąd. Projekt uzupełnia także badania podczas testu o przesłankę ustanowienia sędziego „na podstawie ustawy”.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl