Pos. A. Paluch: Konstytucja wymaga gruntownej zmiany

Konstytucja wymaga gruntownej zmiany. Wiele kryzysów politycznych miało swoje źródło w obecnie obowiązującej ustawie zasadniczej – wskazała poseł PiS Anna Paluch. Temat zmiany konstytucji powrócił w miniony weekend za sprawą wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego na Pikniku Rodzinnym w Dygowie.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił, że przyjdzie taki dzień, że zmienimy konstytucję na potrzebną – konstytucję, która będzie gwarantowała prawdziwą demokrację.

Poseł Anna Paluch w rozmowie z reporterem Radia Maryja zwróciła uwagę na okoliczności, w jakich powstawała obecna konstytucja.

Przypominam, że prace nad konstytucją przed 1997 r. trwały w ten sposób, że najpierw próbowano prezydenta obrać ze wszelkich uprawnień, a w końcowej fazie, kiedy wiadomo było kto zostanie prezydentem, że lewica będzie miała swojego prezydenta, starano się go wyposażyć w maksymalne ilości kompetencji. Ta niejednolitość kładzie się cieniem na te ostatnie 20 lat, bo wiele kryzysów politycznych miało swoje źródło w niejasnych zapisach konstytucji. Oczywiste jest, że konstytucję trzeba zmienić – powiedziała Anna Paluch.

Konstytucja to najważniejszy akt prawny w Rzeczpospolitej. Obecna ustawa zasadnicza została uchwalona 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe i zatwierdzona w ogólnokrajowym referendum.

 

RIRM

drukuj