fot. M. Borawski/Nasz Dziennik

Od października zmiana systemu kształcenia nauczycieli

Zgodnie z rozporządzeniem ministra nauki i szkolnictwa wyższego od 1 października br. zmieni się system kształcenia nauczycieli pracujących w przedszkolach i pierwszych klasach szkoły podstawowej.

Od 1 października kształcenie nauczycieli przedszkola i pierwszych klas szkoły podstawowej będzie realizowane jedynie w ramach jednolitych studiach magisterskich na kierunku pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna.

– Kandydaci pragnący w przyszłości wykonywać zawód nauczyciela muszą się liczyć przede wszystkim z tym, że przyjdzie im pełnić dwie kluczowe role: rolę dydaktyka i rolę nauczyciela-wychowawcy – mówiła dr Katarzyna Wiśniewska–Borysiak, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

W obszarze dydaktycznym najważniejsze jest to, aby przyszli nauczyciele potrafili skutecznie przekazywać wiedzę.

– Ważne jest też to, aby przyszli nauczyciele przygotowywali uczniów do samokształcenia, do tego, żeby oni umieli samodzielnie zdobywać wiedzę, analizowali ją, przetwarzali, przyswajali ze zrozumieniem – dodała dr Katarzyna Wiśniewska–Borysiak.

Jeżeli chodzi o obszar społeczno–wychowawczy, kluczową kwestią jest rozpoznawanie przez nauczycieli indywidulanych potrzeb uczniów.

– Umieli też reagować w trudnych konfliktowych sytuacjach i kształtowali w uczniach postawy prospołeczne związane chociażby z zaangażowaniem czy empatią – wskazała wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Zmiany w kształceniu obejmować będą tylko osoby, które rozpoczną studia w październiku. Osoby, które już studiują, będą kontynuowały kształcenie na dotychczasowych zasadach.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj