Minister edukacji i nauki zapowiada zmiany warunków pracy nauczycieli

Nauczyciele chcą się skupić na pracy z uczniami, a nie na biurokracji – wskazuje prof. Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki. Szef resortu zapowiada rozmowy z prezesem Prawa i Sprawiedliwości, Jarosławem Kaczyńskim, m.in. o warunkach pracy nauczycieli.

Nowy rok szkolny to nowe wyzwania zarówno dla uczniów, nauczycieli, jak i całego ministerstwa edukacji. O tych najważniejszych sprawach szef resortu prof. Przemysław Czarnek chce rozmawiać z prezesem PiS, Jarosławem Kaczyńskim.

– Są ważne sprawy, które chcę omówić z prezesem – mówił minister edukacji i nauki w Polsat News.

– I co Pan będzie omawiać? – dopytywał dziennikarz.

– To mnóstwo spraw, również tych dotyczących reformy statusu warunków pracy i płacy nauczycieli – zaznaczył szef resortu.

Minister przekonywał, że oferta ma być bardzo korzystna.

– Zaczynamy od wydania rozporządzenia, które ukróci biurokrację w pracy nauczycieli, zlikwiduje ewaluację zewnętrzną i wewnętrzną, monitorowanie po to, aby nauczyciele nie musieli poświęcać dużej ilości czasu jakiejś biurokracji i wypisywaniu ankiet, oświadczeń, deklaracji, które nikomu nie są potrzebne. Nauczyciele chcą się skupić na pracy z uczniami, a nie na biurokracji – oznajmił.

Oprócz tego, według zapowiedzi ministra, płaca nauczycieli ma wzrosnąć o kilkadziesiąt procent. Zmiany mają zachęcić młodych specjalistów do zawodu nauczyciela, ponieważ szkoły skarżą się na braki kadrowe. O wszystkim ministerstwo chce rozmawiać ze związkami zawodowymi, jednak do tej pory do stołu zasiadła wyłącznie „Solidarność”.

 

TV Trwam News

drukuj