fot. PAP/Rafał Guz

Dzień Edukacji Narodowej. P. Czarnek obiecał podwyżki dla nauczycieli

Nauczyciele zasłużeni dla polskiej oświaty otrzymali dziś odznaczenia państwowe oraz nagrody Ministra Edukacji i Nauki. Przyznano też tytuły honorowe profesora oświaty. Uroczystość z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego oraz szefa resortu edukacji i nauki Przemysława Czarnka odbyła się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Był to jeden z elementów obchodów przypadającego dziś Dnia Edukacji Narodowej.

Szef rządu w swoim przemówieniu podziękował nauczycielom za ich trud i cierpliwość, także podczas niełatwego zadania, jakim było nauczanie zdalne w czasie pandemii.

https://twitter.com/PremierRP/status/1448601207619063812

Premier przyznał, że to doświadczenie pokazało, iż nic nie zastąpi bezpośredniego kontaktu uczeń-nauczyciel; podkreślił też, jak ważne jest wychowanie dzieci i młodzieży.

– Edukacja publiczna jest dobrem wspólnym, którego Państwo – nauczyciele – jesteście twórcami, jesteście jednocześnie tymi, na których polegamy w kształceniu i wychowywaniu naszej młodzieży. W imieniu (sądzę, że wszystkich) Polaków bardzo gorąco i serdecznie wszystkim nauczycielom, w dniu Waszego święta – za Wasz trud, za Wasz wysiłek, za Waszą cierpliwość do uczniów: dziękuję! – mówił Mateusz Morawiecki.

Z kolei minister Przemysław Czarnek nawiązał do rozmów prowadzonych przez resort ze związkowcami. Ich celem – jak dodał – jest uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela.

– W ramach tego samego 40-godzinnego czasu pracy, dzięki debiurokratyzacji, nad którą pracujemy intensywnie z kuratorami,  chcemy wygospodarować czas, który poświęcimy uczniom, czas na większą dostępność nauczyciela dla ucznia. Wszystko spotka się z bardzo dużymi podwyżkami wynagrodzeń. Podwyżkami, które spowodują, że nauczyciel wchodzący do zawodu z dzisiejszego przeciętnego wynagrodzenia wynoszącego 3,5 tys. złotych, będzie miał blisko 5 tys., a nauczyciel dyplomowany z przeciętnego wynagrodzenia 6,5 tys., będzie miał blisko 8 tys. To wszystko ma spowodować uatrakcyjnienie zawodu nauczyciela – zapowiadał szef resortu edukacji.

Dzień Edukacji Narodowej to święto nauczycieli, wychowawców i pedagogów. Obchodzony jest w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej. Było to pierwsze w Europie ministerstwo oświaty, które zajęło się reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

RIRM/TV Trwam News

drukuj