fot. PAP/Marcin Obara

Prezydent RP powołał Radę ds. Młodzieży

Prezydent Andrzej Duda powołał dziś Radę ds. Młodzieży. „Chcemy dyskutować nad tym, by młodzi ludzie mieli w Polsce jak najlepsze możliwości rozwoju, jak najlepiej się czuli, żeby sprawy Rzeczypospolitej były najlepiej jak to możliwe prowadzone” – mówił szef państwa polskiego podczas pierwszego posiedzenia Rady.

Przewodniczącym Rady ds. Młodzieży został prezydencki doradca Łukasz Rzepecki.

„Okres pandemii koronawirusa i problemy, które w związku z nią się pojawiły w szkołach, rodzinach, różnych środowiskach uzmysłowił mi to, jak bardzo trudna jest sytuacja młodzieży w dzisiejszych czasach, a z drugiej strony, jak bardzo potrzebne są mądre rozwiązania, które będą rozwiązaniami celowymi, nie narzucanymi na siłę” – powiedział prezydent podczas pierwszego posiedzenia Rady ds. Młodzieży.

Zaznaczył, że młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest „to potężna część naszego społeczeństwa, to sporo więcej niż 10 proc.”. Szef państwa polskiego podkreślił, że to, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo, ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości.

„A na tym mi ogromnie zależy, żeby była jak najlepsza, w związku z czym, zależy mi na tym, żebyście się wy, jako młodzi, jak najlepiej w niej czuli, żebyście ją rozumieli, żebyście dorastając wiedzieli, jaka chcecie, żeby była, żeby waszym dzieciom, kolejnym pokoleniom żyło się w Polsce dobrze i żeby ona trwała” – mówił prezydent do członków Rady.

Stwierdził, że najbardziej ogólnym celem działania Rady jest dyskusja o tworzeniu takich warunków, by „młodzi ludzie mieli jak najlepsze możliwości rozwoju, jak najlepiej się czuli, a z drugiej strony, żeby sprawy Rzeczypospolitej były – teraz i w przyszłości – najlepiej jak to możliwe prowadzone”.

Andrzej Duda zapewnił, że na forum Rady można powiedzieć wszystko, nie ma tematów tabu.

„Mam nadzieję, że dzięki spotkaniom będzie nam łatwiej zrozumieć młode pokolenie i jego potrzeby, ale także będziemy w stanie przynajmniej jakąś część problemów rozwiązać albo zaproponować takie rozwiązania, które młodzi ludzie będą mogli od razu przyjąć jako takie, które rzeczywiście im sprzyjają i rzeczywiście są ręką wyciągniętą przez państwo do nich” – dodał prezydent.

Rada ds. Młodzieży to kolejne prezydenckie gremium, które będzie funkcjonowało w ramach Narodowej Rady Rozwoju; wcześniej powołane zostały m.in. Rada ds. Ochrony Zdrowia, Rada ds. Społecznych oraz Rada ds. Wsi i Rolnictwa.

PAP

drukuj