fot. flickr.com

Ponad 80 szkół pomaga rodakom ze Wschodu w akcji „Kredkobranie”

Ponad 80 szkół, a także parafie i osoby prywatne z całej Polski uczestniczyły w drugiej edycji akcji „Kredkobranie”, która polegała na zbiórce przyborów szkolnych dla polskich uczniów mieszkających na dawnych Kresach.

We wtorek w Akademii Ignatianum w Krakowie, która jest współorganizatorem akcji, odbyło się jej podsumowanie. Rektor uczelni ks. prof. Józef Bremer podkreślił, że działalność dobroczynna z udziałem studentów jest wpisana w misję akademii.

Zebranymi kredkami można pokolorować świat dla dzieci, których świat jest nieco mniej kolorowy niż u nas” – powiedział prof. Bremer.

Pomysłodawca i koordynator akcji Tomasz Konturek ocenił, że tegoroczna edycja była bardzo udana. Zebrano około 40 tys. sztuk przyborów szkolnych.

Kiedy jesteśmy w naszym magazynie, to z jednej strony patrzymy z przerażeniem, bo magazyn jest szczelnie wypełniony, ale z drugiej strony bardzo nas to cieszy” – podkreślił Tomasz Konturek.

Dzięki zbiórce uczniowie o polskich korzeniach, uczący się w polskich szkołach, otrzymają m.in. artykuły plastyczne, przybory szkolne i nowe egzemplarze lektur szkolnych. Są to dzieci, których sytuacja materialna jest najgorsza.

Na Kresy trafi ok. 40 tys. sztuk przyborów, w tym kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, plecaków, plastelin, przyborów piśmienniczych i plastycznych. Pierwszy transport wyruszy 23 października na Litwę, kolejny – w listopadzie na Ukrainę.

Akcję przygotowały Fundacja Ignatianum i Stowarzyszenie Korzenie. W promocję wydarzenia włączył się m.in. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Wojewoda małopolski Piotr Ćwik wyraził zadowolenie, że dzięki współpracy wielu wolontariuszy przybory piśmienne znów trafią do rodaków żyjących za wschodnią granicą.

Bardzo dziękuję, że możemy wspólnie robić coś dobrego i mam nadzieję, że to nie ostatnia edycja tej akcji” – zaznaczył wojewoda.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl