Ponad 3 tys. miejsc dla bezdomnych

3270 miejsc w noclegowniach i schroniskach przygotowano dla bezdomnych na Mazowszu w związku ze zbliżająca się zimą – poinformował Mazowiecki Urząd Wojewódzki. Bezdomni mogą otrzymywać posiłki w 28 jadłodajniach.

Miejsca noclegowe dla bezdomnych zapewniono w 67 placówkach, 42 znajdują się w Warszawie – zaznaczyła rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały. Najwięcej miejsc przygotowano w stolicy – blisko 1,5 tys., a w pozostałych miejscowościach m.in. – 160 miejsc w okolicach Ciechanowa, blisko 100 w Radomiu, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach i 42 w Ostrołęce.

„Miejsca te są w noclegowniach, schroniskach czasowych oraz hostelach z wyżywieniem, możliwością czasowego lub stałego zamieszkania; dodatkowo wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych” – zaznaczyła Ivetta Biały. 

Jak zapewnił urząd wojewódzki, wszystkie obiekty zostały skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa budowlanego. Rzeczniczka dodała, że do dyspozycji bezdomnych pozostaje też 28 jadłodajni i punktów żywienia, spośród których 12 znajduje się w Warszawie. Łącznie wydają one dziennie ok. 5,4 tys. posiłków.

W tym roku – jak poinformowano – wojewoda mazowiecki przekazał organizacjom pozarządowym działającym na rzecz bezdomnych około 600 tys. zł.

Według szacunków w województwie mazowieckim jest około pięciu tys. osób bezdomnych, z czego około dwóch trzecich przebywa w Warszawie. Poza stolicą najwięcej osób bez dachu nad głową znajduje się na terenie powiatów okołowarszawskich oraz byłych miast wojewódzkich.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl