Ponad 20 tys. pozwów o tzw. deputaty węglowe

Pracę śląskich sądów sparaliżowało ponad 20 tysięcy pozwów przeciwko Kompanii Węglowej. Przegrane procesy będą kosztowały górniczą spółkę nawet 14 mln zł. – zapowiada jedna z gazet. 

W lutym szukający oszczędności zarząd Kompani Węglowej zdecydował, że odbierze 160 tysiącom górniczych emerytów i rencistów tonę z tzw. deputatu węglowego.

Miało to dać spółce 96 mln zł oszczędności. Decyzja wywołała lawinę pozwów do sądów. Wpłynęło ich ponad 20 tys.; najwięcej, bo aż 5 tysięcy, w Gliwicach.

To skandal, że za błędy zarządzających górnictwem mają płacić emeryci – mówił Kazimierz Grajcarek, szef sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”.

– Gołym okiem widać, jaki wpływ ma fatalne zarządzanie polskim górnictwem. To jest skandal! Mówiliśmy o tym jako związkowcy, że skoro jest to spółka Skarbu Państwa i osoby nominuje się na prezesów, na zarządy spółek przez ministra gospodarki, to jeśli nie stać Kompanii Węglowej na to, żeby dać górnikom węgiel – jaki im się należy; to państwo powinno wziąć to na siebie –zaznaczał Kazimierz Grajcarek.

Niedawno zapadł pierwszy prawomocny wyrok w tej sprawie.

Sąd w Gliwicach orzekł, że Kompania Węglowa nie miała prawa zabierać emerytom części deputatu. W Polsce nie obowiązuje prawo precedensu, więc sądy muszą rozpatrzyć każdą sprawę osobno. W efekcie wszystkie inne sprawy poszły w kąt.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl