Polskie szpitale na skraju bankructwa

Na skraju bankructwa są polskie szpitale, którym rząd Donalda Tuska zaproponował przekształcenie w spółki.  

 

Z danych Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych wynika, że co trzecia spółka szpitalna zakończyła ubiegły rok ze stratą. Tylko za 2011 rok wynosi ona 36 mln zł.

 

Redukcja zadłużenia w takich spółkach szpitalnych polega na zwalnianiu pracowników.  Po utracie płynności finansowej szpitalom grozi upadłość.

 

Resort Zdrowia ani rząd nie może kontrolować działalności szpitali po przekształceniu w spółki. Nie ma również przepisów, które zobowiązują spółki do przedstawiania sprawozdań finansowych.

 

Samorządy wyprzedają udziały w spółkach szpitalnych, gdyż nie mają pieniędzy na ich dofinansowanie – wyjaśnia  Maria Ochman,  przewodnicząca krajowej sekcji służby zdrowia NSZZ „Solidarność”.

 

Szpitale, które zostały przekształcone w spółki zwłaszcza te, które obok działalności planowej również prowadzą działalność ratującą życie przy tym finansowaniu i przy tej formule nie mają szans na to, żeby przetrwać. Samorząd, właściciel takiej spółki musi  bardzo często ją dokapitalizować. To powinno mocno niepokoić rząd – powiedziała Maria Ochman.

 

Szpitale na prawie spółek realizują tylko leczenie planowe. Odbija się to na pacjentach, utrudnia to dostęp do leczenia.

 

To grozi oczywiście pogorszeniem dostępności już dzisiaj. Obserwujemy miejsca w Polsce, gdzie szpitale przekształcone w spółki szpitale, które działają rok lub dwa nastawiły się tylko na to co im się opłaca. A więc muszą dbać o swój wynik finansowy. Trudno jednak znaleźć tam pomoc medyczną w stanach nagłych. Tam przyjmowani są tylko pacjenci, którzy zgłaszają się t na operacje zaplanowane – dodała Ochman.

 

Poseł Czesław Hoc z sejmowej komisji zdrowia, powiedział, że jest to realizacja wcześniejszych zamierzeń rządu po pierwsze zadłużanie, a potem jako ratunek prywatyzacja. Konsekwencją tych działań będzie upadłość wielu szpitali.

 

Jak na dłoni widać zamiar i skuteczność tych działań, które miały zapewnić remedium na polską służbę zdrowia. A więc komercjalizacja czyli przekształcenie w spółki prawa handlowego, a później zamiar prywatyzacji. Teraz to, że szpitale które są spółkami również zadłużają się jest  konsekwencją dwóch spraw. Pierwsza sprawa to, że nakłady na służbę zdrowia w Polsce nie wzrastają tak jak powinny. Po drugie to, że jest monopolista – Narodowy Fundusz Zdrowia, który jest już anachronicznym przeżytkiem. Jednocześnie hamulcem do jakichkolwiek rozsądnych i racjonalnych działań – powiedział Czesław Hoc.

 

Wypowiedź Marii Ochman


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź Czesława Hoc


Pobierz Pobierz

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl