fot. PAP/Policja

Coraz więcej zatruć tzw. dopalaczami

550 osób zatruło się w ciągu dwóch ostatnich tygodni tzw. dopalaczami informuje Główny Inspektor Sanitarny. Tylko na Śląsku, z objawami zatrucia do szpitali trafiło już 317 osób. Z kolei na Pomorzu tabletki o nazwie „Superman” zabiły już trzy osoby.

Śląska policja zatrzymała 20-latka, który miał być głównym organizatorem rozprowadzania narkotyku sprzedawanego pod nazwą „Mocarz”. Sąd Rejonowy Katowice-Zachód zgodził się na opuszczenie aresztu przez mężczyznę.

Minister sprawiedliwości Borys Budka zwrócił się do prezesa katowickiego sądu o przekazanie mu uzasadnienia tej decyzji. Sąd stwierdził, że orzekano na podstawie przepisów znowelizowanych przez Sejm.

Poseł Elżbieta Witek, rzecznik PiS-u podkreśla, że państwo jest dziś bezradne wobec handlu dopalaczami.

– Prawo zostało źle przygotowane. PiS zwracało na to uwagę, że nie tędy droga, że przepisy powinny być inaczej skonstruowane, ponieważ nie poradzimy sobie z tym. I dziś mamy taką oto sytuację, że mamy kilkaset osób leżących w szpitalach, mamy prawo, które jest fatalne, nieskuteczne i nieprawdą jest, że PiS wykorzystuje to, jako element kampanii. My korzystamy z głosu ekspertów – podkreśla poseł Elżbieta Witek.   

Funkcjonariusze, w ramach akcji przeciw handlarzom dopalaczami, zatrzymali w sumie 13 osób. Kilka z nich ma jednak – dotychczas – status świadków. Aresztowanych zostało troje spośród zatrzymanych.

RIRM

drukuj