Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Nazwany od nazwiska rosyjskiego botanika, z pozoru niegroźny, podobny do setek innych chwastów. W rzeczywistości może wywołać bardzo poważne problemy ze zdrowiem. Barszcz Sosnowskiego bo nim mowa sieje postrach w całej Polsce. Szczególnie latem trzeba uważać, by nie oparzyć się tą rośliną.

Barszcz Sosnowskiego to gatunek rośliny zielonej, należący do rodziny selerowatych. Choć podobny jest do innych chwastów, nie ma z nim żartów. Ma bruzdowata łodygę, w dolnej części pokrytą fioletowymi plamkami. Ma charakterystyczne rozłożyste białe kwiatostany i duże liście. Zawiera trujące i parzące substancje, dlatego nie należy się do niego nawet zbliżać. Zagrożeniem dla ludzi są trujące związki zawarte w soku rośliny.

– Dotknięcie nim skóry powoduje bardzo głębokie oparzenia – nawet 2, 3 stopnia, które są jeszcze pogłębiane przez promienie słoneczne. Dzieciom,  które zostały poparzone barszczem i wyleczone – mieliśmy takie przypadki – w kontakcie ze słońcem odnawiały się rany – mówi Jerzy Jaskiernia z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Otrzeć się o barszcz możemy zupełnie nieświadomie, na przykład podczas wycieczki za miasto lub nad wodą. To właśnie te miejsca kłopotliwy przybysz z Kaukazu upodobał sobie najbardziej.

– Roślina rozwija się przede wszystkim na enklawach, gdzie jest dużo wilgoci, nad rzekami, potokami, zaroślami, i dlatego jest piekielnie trudna do wytępienia. (…) Wymaga niesamowitej determinacji, woli zniszczenia i konsekwencji w działaniu – tłumaczy Jerzy Jaskiernia.

Barszcz Sosnowskiego powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Roślina została objęta prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Nasiona barszczu są odporne nawet na działanie ognia. W ekstremalnych przypadkach kontakt z Barszczem Sosnowskiego może doprowadzić do śmierci.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl