Z roku na rok zmniejsza się liczba łózek na porodówkach

Jak informuje „Dziennik Gazeta Polska” w 2005 r. łóżek dla rodzących było ponad 18 tysięcy. W ubiegłym roku ta liczba spadła do 16 tys., a będzie ich coraz mniej. Pół tysiąca porodów rocznie to optymalna ilość zarówno dla szpitala pod względem ekonomicznym, jak i dla demografii państwa.

Jednak, aż w jednej trzeciej placówek rodzi się znacznie mniej dzieci.

Utrzymywanie przez szpitale oddziałów położniczych staje się coraz bardziej nieopłacalne, więc są one zamykane. W wielu przypadkach oznacza to konieczność dalekich dojazdów do najbliższej porodówki.

Poseł Halina Olendzka z sejmowej Komisji Zdrowia podkreśla, że rząd powinien prowadzić realną politykę prorodzinną.

– Rząd powinien położyć nacisk na prawdziwe wsparcie rodziny. Nie incydentalne, nie w wybranych zakresach, ale trzeba stworzyć program, który obejmie wsparciem rodziny od momentu przyjścia na świat nowego człowieka, aż po pełnoletność. Wsparcie na każdym poziomie, bo to nie chodzi tylko o oddziały położnicze, ale również o wczesną opiekę nad tymi dziećmi i medyczną, i też taką sprawowaną przez państwo, a więc żłobki, przedszkola, możliwość wspierania rodziców w wynajmowaniu opieki – mówi Halina Olendzka.

Obecnie zagrożonych likwidacją jest ok. 14 oddziałów położniczych w kraju. O ich losie oprócz liczby urodzin zadecyduje, jakość świadczonej tam opieki medycznej.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl