Polska zostanie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ?

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybierze dziś pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Jedynym kandydatem reprezentującym Europę Wschodnią jest Polska.

Rada Bezpieczeństwa ONZ składa się z 15 państw. Jej stałymi członkami, posiadającymi prawo weta, są Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostałych 10 członków Rady Zgromadzenie Ogólne ONZ wyłania w głosowaniu na 2-letnie kadencje. Dziś wybranych zostanie pięć nowych państw.

Polska ma duże szanse – ocenia dr Marceli Burdelski.

– Polska ma o tyle komfortową sytuację, że Bułgaria wycofała się z kandydowania. Jesteśmy jedynym kandydatem. (…) Minister Waszczykowski wykonał bardzo duży wysiłek promując członkostwo Polski, także prezydent Duda i inni członkowie rządu. Myślę, że dzisiaj ten finał  będzie bardzo pomyślny i będzie to duży sukces Polski – wskazuje dr Burdelski.

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale i ważny instrument dla polskiej polityki zagranicznej – podkreśla szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Polska uczestniczyłaby we wszystkich najważniejszych debatach dotyczących bezpieczeństwa i pokoju na świecie – dodaje.

– Uzyskanie miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ oznacza nowy kanał komunikacji politycznej ze stolicami głównych państw świata, ale również w grupie krajów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo międzynarodowe – podkreśla szef gabinetu prezydenta.

Niestały członek ma m.in. wpływ na kształtowanie agendy Rady Bezpieczeństwa ONZ – dodaje.

– To jest dodatkowy bezpiecznik dla polskiej polityki. Gdyby cokolwiek niekorzystnego działo się wobec Polski, to Polska będzie miała dodatkowy kanał upominania się o swoje interesy – wskazuje Krzysztof Szczerski.

Polska chce być również w Radzie rzecznikiem wszystkich państw, które ewentualnie ją poprą, a szczególnie Europy Środkowej i Wschodniej. Dla Warszawy bardzo ważna będzie kwestia bezpieczeństwa regionu.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl