K. Łapiński: Kancelaria Prezydenta nie podważa uchwał SN, które spełniają wymogi konstytucji

Kancelaria Prezydenta nie podważa uchwał Sądu Najwyższego, które spełniają konstytucyjny wymóg mówiący o tym, że organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa – tak rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński odniósł się do zarzutów Platformy Obywatelskiej.

Posłowie PO ocenili w piątek, że otwarta krytyka i podważanie legalności uchwały Sądu Najwyższego jest działaniem uderzającym w fundamenty państwa prawa oraz że działania Kancelarii Prezydenta są skandaliczne. Zapowiedzieli złożenie wniosku do Kancelarii ws. wskazania osób winnych tych „nadużyć”.

Chodzi o odpowiedź Sądu Najwyższego na pytanie prawne związane z ułaskawieniem przez prezydenta Andrzeja Dudę w 2015 r. obecnego koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego skazanego nieprawomocnie za działania CBA w „aferze gruntowej”. SN uznał, że prawo łaski może być stosowane wyłącznie wobec prawomocnie skazanych, a jego zastosowanie przed prawomocnym wyrokiem nie wywołuje skutków procesowych. Według Kancelarii Prezydenta prawo łaski przysługujące prezydentowi nie podlega żadnej kontroli.

W odpowiedzi na zarzuty PO prezydencki rzecznik podkreślił, że art. 7 konstytucji mówiący, iż „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa” obowiązuje także Sąd Najwyższy.

„Kancelaria Prezydenta nie podważa uchwał SN, które spełniają ten wymóg Konstytucji RP” – powiedział PAP Łapiński.

„W naszych wystąpieniach podkreślamy, że w art. 139 konstytucji nie ma odesłania do żadnych przepisów szczególnych” – zaznaczył minister odnosząc się do przepisu mówiącego o prawie łaski.

„Zatem uznać trzeba, iż stosowanie prawa łaski przez prezydenta jest jego kompetencją wyłączną i nie podlega żadnej kontroli ani ocenie Sądu Najwyższego” – podkreślił.

Platforma zarzuciła także Kancelarii Prezydenta „manipulacje oparte na rzekomej liście autorytetów prawniczych”, które miały potwierdzać krytyczne stanowisko prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie uchwały Sądu Najwyższego.

W czwartek na stronie prezydenta zamieszczono listę publikacji, w których – jak podkreśliła Kancelaria Prezydenta – wskazywano na możliwość stosowania przez prezydenta prawa łaski w postaci indywidualnej abolicji.

Łapiński podkreślił, że ze zdziwieniem przyjął oskarżenia dotyczące rzekomych „manipulacji” czy „nadużyć” związanych z listą.

„Posłom Platformy polecam lekturę 4. strony +Wyciągu z protokołu Postanowienia SN z 7 lutego 2017 r.+. To właśnie w tym postanowieniu wymieniono publikacje, które dopuszczają możliwość skorzystania przez prezydenta RP z prawa łaski obejmującego również abolicję indywidualną. Nasza lista w znacznym stopniu zawiera właśnie publikacje tam wymienione” – zaznaczył minister.

Do listy odniósł się prezydent Andrzej Duda na twitterze. „Sytuacja robi się śmieszno-straszna. Niektórzy zaczynają wypierać się własnych poglądów;-)” – napisał.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl