fot. PAP/Vladyslav Musiienko

Polska wysłała misję gospodarczą na Ukrainę

W skład polskiej misji gospodarczej na Ukrainie, oprócz przedstawicieli rządu, wchodzą organizacje pozarządowe i biznesowe, a także polskie firmy m.in. z branży budowlanej i drzewnej.

W poniedziałek we Lwowie odbyło się seminarium na temat współpracy i odbudowy Ukrainy. Pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej, Jadwiga Emilewicz, zwróciła uwagę, że program odbudowy Ukrainy może być jednym z największych po II wojnie światowej.

https://twitter.com/MFIPR_GOV_PL/status/1681222631507337217?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Etweet

To, co będzie się wiązało z odbudową Ukrainy, może przewyższyć skalą Plan Marshalla, czyli projekt odbudowy Europy ze zniszczeń po II wojnie światowej. Tutaj będą potrzebne duże firmy energetyczne, konstrukcyjne do realizacji projektów liniowych, ale także małe i średnie firmy, które będą realizowały inne projekty handlowo-usługowe – powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej dodała, że na Ukrainie działa blisko 600 polskich firm, które przygotowują już swoje inwestycje. Jeszcze dziś w ramach programu odbędzie się okrągły stół pt.  „Polska pomoc dla Ukrainy – dotychczasowy dorobek i wyzwania na przyszłość.

Bank Światowy, Komisja Europejska, ONZ, a także ukraiński rząd szacują, że koszty odbudowy Ukrainy to co najmniej 411 mld dolarów.

RIRM

drukuj