fot. flickr.com

Polska w zasięgu niżu znad Bałtyku

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będą niże, jedynie na północnym wschodzie kontynentu pogodę kształtować będzie wyż z centrum nad północno-zachodnią Rosją.

Polska znajdować się będzie w zasięgu niżu z rejonu zachodniego Bałtyku, w strefie falującego frontu atmosferycznego. Z zachodu napływać będzie chłodniejsze powietrze polarno-morskie.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 994 hPa i będzie spadać.

W piątek w kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na zachodzie Polski przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Na pozostałym obszarze przelotne opady deszczu i miejscami burze. W partiach szczytowych Karpat opady deszczu ze śniegiem i śniegu. Prognozowana wysokość opadów na północnym wschodzie do 15 mm.

Temp. maks.: nad morzem i w rejonach podgórskich od 10 do 12 st., na przeważającym obszarze Polski od 13 do 15 st., a na wschodzie od 16 do 19 st.Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, z kierunków południowych, skręcający na kierunki zachodnie. W rejonach burz porywy wiatru do 60 km/h.

W nocy z piątku na sobotę na zachodzie, północnym zachodzie i w centrum Polski zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, na południowym wschodzie całkowite, miejscami opady deszczu, w Tatrach śniegu. Na południu Polski opady okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm, a w Bieszczadach do 25 mm.

W północnej połowie kraju lokalne mgły zmniejszające widzialność do 500 m. Temp. min. od 1, 3 st. na północy do 7, 9 st. na południowym wschodzie, nad samym morzem od 3 do 5 st. W Wielkopolsce i na Kujawach miejscami przygruntowe przymrozki do -2 st. Wiatr słaby i umiarkowany z kierunków zachodnich.

W sobotę zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, a rano i wieczorem liczne rozpogodzenia. Miejscami opady deszczu, głównie na wschodzie i południu, stopniowo zanikające. Temp. maks. od 10, 13 st. na wybrzeżu i w rejonach podgórskich do 13, 15 st. na pozostałym obszarze. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny i porywisty, z zachodni i północno-zachodni.

W piątek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Od godzin około południowych okresami przelotne opady deszczu. Możliwa również burza. Prognozowana suma opadów burzowych do 10 mm. Temp. maks. 15 st. Wiatr słaby, południowy. W czasie burz wiatr porywisty. W nocy zachmurzenie duże, malejące w drugiej połowie nocy do umiarkowanego.

Początkowo możliwe przelotne opady deszczu. Temp. min. 5 st. Wiatr słaby, zmienny. W sobotę zachmurzenie umiarkowane. Temp. maks. 16 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni.

PAP/RIRM

drukuj