Prezydent odwołał Grabarczyka z funkcji ministra sprawiedliwości 

Prezydent Bronisław Komorowski odwołał w czwartek wieczorem Cezarego Grabarczyka ze stanowiska ministra sprawiedliwości podała szefowa biura prasowego prezydenta Joanna TrzaskaWieczorek. W Belwederze obecna była też premier Ewa Kopacz. 

Grabarczyk podał się do dymisji w środę, piastował funkcję ministra sprawiedliwości od września 2014 roku.

Dymisja Grabarczyka wiąże się ze sprawą, o której media doniosły w ubiegłym tygodniu. Grabarczyk został przesłuchany przez prokuraturę w Ostrowie Wielkopolskim w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości, do jakich miało dochodzić w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi przy egzaminach i wydawaniu zezwoleń na broń palną. Policjanci z Łodzi mieli załatwiać VIP-om broń bez konieczności zdawania egzaminów.

W środę dziennikarze śledczy portalu tvn24.pl podali, że Grabarczyk został nagrany w sprawie egzaminu na broń, jednak łódzki prokurator nie wystąpił do sądu o to, aby podsłuchana rozmowa mogła być uznana za dowód w śledztwie, a gdy kolejny prokurator zdecydował o przeszukaniu biura poselskiego Grabarczyka, szefowie odebrali mu śledztwo.

W wydanym w środę oświadczeniu Grabarczyk napisał m.in., że jego rezygnacja „leży w interesie państwa i wymiaru sprawiedliwości”. „Nie może być wątpliwości co do osoby pełniącej funkcję ministra sprawiedliwości” – oświadczył.

Jak powiedziała Trzaska-Wieczorek, do prezydenta wpłynął wniosek szefowej rządu o powołanie następcy Grabarczyka – Borysa Budki.

PAP/RIRM

drukuj