fot. PAP/Łukasz Gągulski

Polska uczciła 100. rocznicę urodzin świętego Jana Pawła II

Pokazał światu, że Bóg jest miłością. Dawał nadzieję w świecie trapionym podziałami i konfliktami. Przyczynił się do upadku komunizmu. Polska dziękuje za św. Jana Pawła II w 100-lecie Jego urodzin.

Nauczanie św. Jana Pawła II było pełne troski o Kościół i pełne troski o Polskę. Bez przebudzenia ducha, jakiego dokonał w trakcie pierwszej pielgrzymki do Ojczyzny, nie byłoby narodzin „Solidarności” – powiedział prezes IPN-u dr Jarosław Szarek.

– Nie byłoby drogi tak szybkiej i w takim kształcie do wolnej i niepodległej Polski – zaznaczył dr Jarosław Szarek.

Z inicjatywy IPN-u właśnie na tę okazję – 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II -powstał specjalny portal internetowy. Historycy zebrali materiały pokazujące, jak wyglądały pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny jeszcze w okresie PRL-u. I dziś oczywiste jest, że bez Ojca Świętego nie udałoby się pokonać zbrodniczego systemu.

– Jan Paweł II, nasz wielki wspaniały rodak, zmienił historię świata – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Te słowa premiera padły przed Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, gdzie w poniedziałek trafił fragment Muru Berlińskiego; muru, który runął – akcentował szef rządu.

– To dzięki niemu, dzięki „Solidarności” upadł komunizm i przez kolejne lata możemy tworzyć wolną Polskę – powiedział Mateusz Morawiecki.

Wadowice, pomnik św. Jana Pawła II, miejsce, w którym się wychował – w tym miejscu kwiaty złożył prezydent Andrzej Duda. Ojca Świętego – we wpisie w mediach społecznościowych – określił jako męża stanu.

„Obrońca fundamentalnych wartości moralnych i chrześcijańskiej tożsamości Europy. […] Budowniczy mostów w świecie trapionym podziałami i konfliktami” – napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda.

W Wadowicach pojawił się także Mateusz Morawiecki. Premier podkreślił, że nauczanie Ojca Świętego było zwiastunem wolności i nadziei dla całego świata.

– To dzięki niemu runęły te mury, o których śpiewaliśmy, że muszą runąć, bo czekaliśmy na tę jutrzenkę wolności – powiedział Mateusz Morawiecki.

Hołd św. Janowi Pawłowi II oddać chcieli oddać wszyscy – poprzez słowa. W sieci uwagę przyciągał specjalny hashtag: #TkankYouJohnPaul2.

Natomiast z Mielca popłynęło zaproszenie do wspólnego śpiewania „Barki”. I właśnie od „Barki” rozpoczęła się Msza św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Eucharystii, w której udział wzięli przedstawiciele władz państwowych, przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski. Przywołał słowa Ojca Świętego z poematu: „Myśląc Ojczyzna”, że słaby jest lud, który godzi się ze swoją klęską. Jan Paweł II przeszedł przez piekło wojny, widział eksterminację polskich elit.

– Uważał, że za wszelką cenę, dla dobra Ojczyzny, trzeba tworzyć nowe pokolenie tych, którzy staną się jej intelektem, sumieniem i sercem – podkreślił ks. abp Marek Jędraszewski.  

Św. Jan Paweł II dostrzegał współczesny atak na rodzinę, nową ideologię zła, która próbowała wykorzystać prawa człowieka, tak naprawdę przeciwko człowiekowi i przeciwko rodzinie. Pisał o tym, ale dawał też nadzieję.

– To ostatecznie Boża Opatrzność wyznacza miarę złu. Kiedy ono upadnie, najważniejsze, by zwyciężało w nas dobro, zakorzenione w Bożej dobroci, najbardziej istotne jest to, aby zło dobrem zwyciężać – zaznaczył metropolita krakowski.

To moc wiary wytrąciła z równowagi sowiecki system siły. To moc wiary, przyczyniła się do upadku imperium zła – powiedział ks. abp Marek Jędraszewski.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl