Polska przyłączy się do kupna dronów NATO

Polska przyłączy się do programu kupna przez NATO pięciu dronów, czyli bezzałogowych samolotów służących do wykrywania i śledzenia celów naziemnych.

Według informacji jednego z dzienników Polska dołączy do tego programu w grudniu, ale już wpłaciła pierwszą transzę pieniędzy na kupno dronów.

Cały program, który ruszy w 2017r., będzie kosztował 1,3 mld euro. Nie wiadomo, ile wyłoży Polska, ale prawdopodobnie będzie to co najmniej 40 mln euro.

Zgodnie z obowiązującymi zasadami 70 proc. tej kwoty sojusz będzie reinwestował w Polski przemysł.

Do tej pory do programu dołączyło 14 państw: Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, USA i Włochy.

„Każda inwestycja, która służy podniesieniu bezpieczeństwa naszego kraju jest bardzo cenna. Informacja ta dziwi jednak w kontekście zapowiadanych cięć w armii” – akcentuje poseł Michał Jach z sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Trudno zrozumieć politykę obronną obecnego rządu kiedy brakuje dosłownie na wszystko. Kiedy program modernizacyjny szumnie ogłoszony przez ministra obrony narodowej Siemoniaka ma opóźnienia praktycznie we wszystkich punktach, a rząd nakazuje w ministerstwie na bardzo duże oszczędności. Jeżeli NATO sobie coś zażyczy, to mamy natychmiast to realizować nie patrząc na potrzeby Polskich Sił Zbrojnych powiedział poseł Michał Jach.

Poseł Michał Jach informuje, że to co się dzieje wokół polskiej armii jest zaskakujące – z każdej strony napływają różne zapowiedzi.

– Polskie Siły Zbrojne potrzebują przede wszystkim konsekwentnego, wieloletniego programu modernizacji. Ten program został ogłoszony w ubiegłym roku, tylko, że już w tym roku widać opóźnienia. Wszystkie obietnice tego rządu na papierze wyglądają bardzo ładnie. Premier wchodzi na mównicę i ogłasza, że już będzie realizowany program modernizacji. Na Pomorzu Zachodnim prezydent stwierdził, iż twardo będzie bronił realizacji programu modernizacji sił zbrojnych. Później okazuje się jednak, że z tego niewiele wynika. Są opóźnienia, brakuje pieniędzy, a program jest poważnie zagrożony – dodaje poseł Michał Jach.

RIRM

 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl