A. Macierewicz: Kolejny raz Grupa Wyszehradzka okazała się najskuteczniejszym zespołem państw UE i NATO

W felietonie „Głos Polski” na antenie TV Trwam minister obrony Antoni Macierewicz podkreślił, że kolejny raz kraje Grupy Wyszehradzkiej mówią jednym głosem i są zgodni w bardzo istotnych kwestiach, m.in. bezpieczeństwa w Europie.

Na spotkaniu państw Grupy Wyszehradzkiej ministrowie obrony wyrazili radość z powodu obecności wojsk amerykańskich na wschodniej flance NATO – wskazał minister obrony Antoni Macierewicz.

Wojska NATO będą pełniły służbę na całej wschodniej flance NATO, tj. od Estonii po Bułgarię. Natomiast centrum tych wojsk będzie w Polsce. W przeszłości nie wszystkie państwa Grupy Wyszehradzkiej miały w tej materii taki sam pogląd. Teraz został on wyrażony wspólnie, w sposób absolutnie jednoznaczny – zaznaczył polityk.

Uzgodniliśmy również szereg szczegółów wojskowych, istotnych szczególnie dla Polski – dodał.

Chodzi nie tylko o prowadzenie dyżurów w państwach bałtyckich przez kompanie poszczególnych państw, ale rozstrzygnęliśmy także, które państwa V4 dodadzą swoich oficerów i uzupełni w ten sposób dowództwo dywizyjne grup bojowych NATO rozlokowanych na wschodniej flance. Swoich oficerów dodali już Czesi, Węgrzy, Polacy oraz Amerykanie, a zrobią to niebawem Słowacy – powiedział polityk.

Wszystkie kraje Grupy Wyszehradzkiej jednoznacznie uznały, że wojska NATO na wschodniej flance będą koordynowane przez dowództwo dywizyjne w Elblągu, co jest wielkim osiągnięciem dla Polski – dodał.

Raz jeszcze Grupa Wyszehradzka okazała się tym najskuteczniejszym zespołem państw Unii Europejskiej i NATO – zaznaczył szef resortu obrony.

Podkreślam to, dlatego, że często środowiska liberalne i lewicowe lekceważą wagę Grupy Wyszehradzkiej i działań Polski na rzecz organizowania i współdziałania z państwami Europy Środkowo-Wschodniej. Tymczasem tu właśnie mamy wielką szansę stworzyć potencjał, który będzie oddziaływał na całą Europę i będzie istotnym elementem stabilizowania pokoju w Europie. Nasza rola jest w tej kwestii niesłychanie istotna – zaznaczył Antoni Macierewicz.

RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl