W. Brytania i Rumunia w składzie batalionu NATO w Polsce

Żołnierze z Wielkiej Brytanii i Rumunii dołączą do dowodzonego przez USA wielonarodowego batalionu NATO, który zostanie rozmieszczony od przyszłego roku w Polsce – potwierdził w środę w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg.

Na spotkaniu ministrów obrony państw Sojuszu w środę uzgodniono, które kraje wyślą wojska na wschodnią flankę NATO: do Polski i krajów bałtyckich, gdzie rozmieszczone zostaną cztery batalionowe grupy bojowe liczące po około 1000 żołnierzy. Wzmocnienie wschodniej flanki zapowiedziano na lipcowym szczycie Sojuszu w Warszawie.

Według Stoltenberga w skład dowodzonego przez Kanadę wielonarodowego batalionu na Łotwie wejdą także siły z Albanii, Włoch, Polski i Słowenii.

Dowodzony przez Niemcy batalion na Litwie uzupełnią Belgia, Chorwacja, Francja, Luksemburg, Holandia i Norwegia.

Z kolei w skład batalionu w Estonii, w którym tzw. państwem ramowym będzie Wielka Brytania, wejdą także żołnierze z Danii i Francji.

Stoltenberg ocenił, że realizacja decyzji szczytu NATO przebiega zgodnie z planem. Rozmieszczenie batalionów rozpocznie się na początku przyszłego roku.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl