Polska przygotowuje się na grudniowy szczyt COP24 w Katowicach

Wybór Polski na gospodarza konferencji COP24 jest nieprzypadkowy. Jesteśmy jednym z liderów światowej polityki klimatycznej – powiedział minister środowiska prof. Jan Szyszko. Na początku grudnia Polska będzie przewodniczyć temu najważniejszemu globalnemu szczytowi. Prezydentem COP24 będzie prof. Jan Szyszko. 

COP24 – 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu. Polska po raz czwarty będzie sprawować prezydencję w ramach Konferencji Stron i po raz trzeci gościć to wydarzenie. To wielki sukces Polski – zaznacza minister środowiska prof. Jan Szyszko.

– Główny cel COP to wytyczenie mapy drogowej dla wszystkich państw świata, aby cel porozumienia paryskiego osiągnąć. Taki dokument ma powstać i ma być zatwierdzony właśnie podczas COP 24. Takie są ambicje Polski i takie są również oczekiwania świata – wskazuje prof. Jan Szyszko.

Prezydencja Polski podczas COP24 będzie okazją do zaprezentowania naszych pomysłów na politykę klimatyczną. Dlatego na miejsce konferencji wybrano Katowice. To symbol ogromnego sukcesu rozwoju i gospodarki – mówi wiceminister środowiska Paweł Sałek.

– To wzbudza również ogromne zainteresowanie na świecie. To powoduje, że bardzo dużo uczestników będzie chciało przyjechać do Polski, do Katowic, na Śląsk, ażeby zobaczyć, w jaki sposób można reformować i przekształcać gospodarkę w kierunku zielonej gospodarki innowacyjnej, wysokich technologii, zaangażowania strefy targowej, strefy kulturowej – akcentuje Paweł Sałek.

Katowice z czarnego, węglowego regionu stały się regionem zielonym – dodaje wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba.

– Katowice to miasto bardzo zielone – ponad 40 proc. naszego miasta to tereny zielone – ale to także pewna transformacja, która zaszła w innych aspektach – zaznacza Mariusz Skiba.

A chodzi m.in. rozwój infrastruktury czy ochronę środowiska. Polska jest krajem specyficznym także pod względem energetyki, która oparta jest na węglu – zwraca uwagę ekspert Dolnośląskiego Instytutu Studiów Energetycznych dr Piotr Paszko.

– Węgiel jest podstawą naszego bezpieczeństwa energetycznego i Polska w nieco odmienny sposób niż inne kraje powinna osiągać cele klimatyczne. Jest to właśnie okazja do tego, żeby Polska pokazała, zaprezentowała własny sposób dojścia do osiągania celów klimatycznych – podkreśla dr Piotr Paszko.

Podczas COP 24 w Katowicach przyjęty ma zostać pakiet implementacyjny, co ma być jednym z najważniejszych wydarzeń konferencji. Pakiet ma zawierać wskazówki dla wszystkich krajów, w jaki sposób realizować Porozumienie paryskie. Chodzi o redukcję emisji gazów cieplarnianych w celu ograniczenia globalnego wzrostu temperatur do 2 st. C. Organizacja grudniowego szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach kosztować będzie ponad 140 mln zł.

– To jest naprawdę wielkie wydarzenie i rzeczywiście powinniśmy częściej się angażować w tego typu przedsięwzięcie, ponieważ tylko na takich konferencjach, będąc gospodarzem, można wyłożyć swoje racje – wskazuje dr inż. Bogdan Sedler, prezes Fundacji Naukowo-Technicznej w Gdańsku.

Jednym z elementów przygotowań do COP 24 jest spotkanie grupy europejsko-wschodniej, które odbędzie się na wiosnę.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl