„Polska polityka przestała być turystyką uprawianą na koszt państwa”

Rzecznik rządu Rafał Bochenek powiedział, że polska polityka przestała być turystyką uprawianą na koszt państwa. W ten sposób odniósł się on do informacji o polskiej polityce zagranicznej w 2016 r., którą przedstawił w Sejmie minister Witold Waszczykowski.

Rzecznik wskazał, że polska polityka ma konkretnie wyartykułowane cele i zadania, które rząd będzie realizował nie tylko w ramach Unii Europejskiej, ale także w ramach sojuszy – NATO, Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego.

Minister Witold Waszczykowski podkreślał w swoim wystąpieniu, że Polska będzie prowadziła politykę regionalną, wyrastającą ze szczególnego położenia Polski w Europie.

Nasz kraj łączy wielkie obszary europejskie – region Morza Bałtyckiego, Europę Środkową po Morze Adriatyckie – podkreślał.

Grupa Wyszehradzka budowana na wzór i korzystająca z doświadczeń Beneluksu, stanowi sprawdzony element architektury europejskiej i format wspólnej reprezentacji interesów region Europy Środkowo-Wschodniej. Obchodzony w bieżącym roku jubileusz ćwierćwiecza istnienia grupy, uświadamia skalę sukcesu naszego regionu. Polska obejmie w niej roczne przewodnictwo od połowy 2016 r. W jego ramach będziemy dążyć do zwiększenia skuteczności i współdziałania, w szczególności w kwestiach agendy europejskiej, obronności, bezpieczeństwa energetycznego, polityki spójności i infrastruktury – wskazał minister Witold Waszczykowski.

W parlamencie trwa debata po wystąpieniu ministra spraw zagranicznych.

RIRM

drukuj