fot. PAP/Jacek Turczyk

Prezydent: rozmowa z Merkel o przyszłości UE, Ukrainie i wyborach w Niemczech

Przyszłość UE, sytuacja na Ukrainie i wybory w Niemczech – m.in. o tych sprawach prezydent Andrzej Duda rozmawiał z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

„Unia potrzebuje zmian, akcentowałem, że obywatele powinni mieć większe poczucie wpływu na sytuację w UE” – mówił w środę Andrzej Duda.

Do rozmowy prezydenta z niemiecką kanclerz doszło we wtorek po południu. Angela Merkel gościła w Warszawie z jednodniową wizytą.

„Rozmawialiśmy o przyszłości UE, że ta Unia potrzebuje rzeczywiście zmian. Ja akcentowałem, że obywatele powinni mieć większe poczucie wpływu na sytuację w UE, a więc że ona wymaga demokratyzacji jeżeli chodzi o instytucje europejskie. Takie jest moje zdanie” – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Jego zdaniem obywatele, i to zwłaszcza w Europie Zachodniej, powinni mieć także poczucie, że Unia „coś im przynosi”.

„A nie, że jest restrykcyjna, że wprowadza zakazy, że zabrania pewnych rzeczy, bo dzisiaj takie jest odczucie bardzo często na zachodzie Europy i to powoduje taki chłodny stosunek do UE wielu obywateli państw Europy Zachodniej” – uważa prezydent RP. Jak relacjonował, takie stanowisko przekazał kanclerz Merkel – „że trzeba czynić wszystko, żeby to się zmieniło”.

Rozmowa z niemiecką kanclerz dotyczyła też sytuacji na Ukrainie oraz wyborów w Niemczech.

„Pani kanclerz zrelacjonowała mi sytuacją bieżącą polityczną, przedwyborczą w Niemczech. Mówiliśmy także w kontekście tego, że zbliżają się wybory we Francji – prezydenckie i parlamentarne. To były generalnie te tematy, które z panią kanclerz omawialiśmy” – powiedział Andrzej Duda.

Przypomniał, że wkrótce w Niemczech nastąpi też zmiana na urzędzie prezydenta – Joachima Gaucka zastąpi były szef MSZ Frank-Walter Steinmeier.

PAP/RIRM

drukuj