Polska pod wpływem rozległego niżu

Jak informuje IMGW, Europa południowa i częściowo centralna znajdzie się w zasięgu wyżu. Na pozostałym obszarze dominować będą niże z frontami atmosferycznymi. Polska będzie pod wpływem rozległego niżu z ośrodkami nad Morzem Norweskim oraz Atlantykiem. Płytkie wtórne ośrodki na jego obrzeżach, a wraz z nimi kolejne fronty atmosferyczne,  przemieszczać się będą przez  północną Polskę z zachodu na wschód. Napływać będzie stosunkowo ciepłe polarno-morskie powietrze.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 995 hPa i będzie się wahać.

We wtorek zachmurzenie duże z lokalnymi większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Na północy, a zwłaszcza na północnym wschodzie, opady chwilami o natężeniu umiarkowany, prognozowana wysokość do 12 mm. Temperatura maksymalna od 11 st. na północnym wschodzie i miejscami w rejonach podgórskich Karpat do 12, 15 st. na przeważającym obszarze i 16 st. lokalnie na południowym zachodzie. Wiatr, umiarkowany i dość silny, porywisty, na wybrzeżu okresowo silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr w porywach na południu kraju do 65 km/h, na północy do 80 km/h, a na wybrzeżu nawet do 90 km/h. Wysoko w Tatrach i Sudetach porywy nawet do 100 km/h.

W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Nadal okresami opady deszczu. Temperatura minimalna od 8 st. miejscami na północnym wschodzie oraz w kotlinach karpackich do 9, 13 st. na pozostałym obszarze. Wiatr umiarkowany, porywisty, na wschodnim wybrzeżu jeszcze okresowo dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, zachodni.  Wiatr w porywach w części północnej kraju do 65 km/h, a na wybrzeżu i wysoko w górach nawet do 80 km/h.

W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna od 12 do 15 st. Wiatr jeszcze umiarkowany,  porywisty, na wybrzeżu dość silny i silny, od 30 km/h do 45 km/h, z kierunków zachodnich. Wiatr w porywach na północy do 65 km/h, a na wybrzeżu do 80 km/h.

W Warszawie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 14 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 65 km/h, zachodni. W nocy z wtorku na środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, okresami opady deszczu. Temperatura minimalna 12 st. Wiatr umiarkowany, w porywach do 55 km/h, zachodni. W środę zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna 14 st. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni.

PAP/RIRM

drukuj