fot. PAP

Polska pod wpływem niżów

Jak informuje IMGW, krańce wschodnie i południowe Europy znajdą się pod wpływem wyżów. Na pozostałym obszarze kontynentu pogodę kształtować będą niże z układami frontów atmosferycznych.

Polska będzie pod wpływem niżów z ośrodkami nad Adriatykiem i Litwą, w strefie falującego frontu atmosferycznego, oddzielającego chłodne powietrze polarno-morskie na zachód od frontu, od ciepłego polarno-morskiego na wschód od frontu.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 987 hPa i będzie rosło.

W poniedziałek, na wybrzeżu i Pomorzu zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie duże, jedynie na wschodzie kraju początkowo większe przejaśnienia. Opady deszczu. W Małopolsce, na Podkarpaciu i południu Lubelszczyzny opady okresami o umiarkowanym natężeniu – prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. Na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie i Podlasiu po południu miejscami burze. W szczytowych partiach Sudetów i Karpat opady śniegu – prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 15 cm. Temperatura maksymalna na przeważającym obszarze kraju od 7 st. do 11 st., jedynie na wschodzie cieplej, od 12°C na Suwalszczyźnie do 19 st. na Podkarpaciu, a na Przedgórzu Sudeckim chłodniej, od 3 st. do 5 st. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków północnych, tylko na wschodzie początkowo południowy.

W nocy z poniedziałku na wtorek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, a nad ranem na północy także deszczu ze śniegiem i śniegu. Najwięcej opadów w Małopolsce, na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, wschodzie Mazowsza, Podlasiu oraz Pomorzu Wschodnim – prognozowana suma opadów od 10 mm do 15 mm. W rejonach podgórskich opady deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. W Karpatach prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 10 cm do 15 cm. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze kraju od 2 st. do 5 st., chłodniej na Przedgórzu Sudeckim i Podhalu – około 0 st., a cieplej na wschodzie Polski – od 5 st. do 7 st. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, na wybrzeżu wschodnim wzmagający się do dość silnego i silnego, w porywach do 65 km/h, z kierunków północnych.

We wtorek zachmurzenie duże z postępującymi od południa większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Okresami opady deszczu, na wybrzeżu i Pomorzu oraz zachodzie Mazur początkowo także deszczu ze śniegiem i śniegu. Temperatura maksymalna od 5 st., 7 st. na wybrzeżu i Pomorzu, około 9 st. w centrum, do 13 st. na południowym wschodzie. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany i dość silny, początkowo w porywach do 65 km/h, północno-wschodni.

W Warszawie w poniedziałek zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu. Temperatura maksymalna 13 st. Wiatr słaby i umiarkowany, północny. W nocy zachmurzenie duże z opadami deszczu. Chwilami opady mogą być o natężeniu umiarkowanym. Temperatura minimalna 6 st. Wiatr słaby, i umiarkowany, północno-zachodni. We wtorek pochmurno. Okresami słabe opady deszczu. Temperatura maksymalna 11 st. Wiatr słaby, zmienny.

PAP/RIRM

drukuj