fot. flickr.com

Polska w obszarze tzw. siodła barycznego

Jak informuje IMGW, Europa północno-wschodnia, południowo-zachodnia oraz krańce północno-zachodnie kontynentu będą w zasięgu niżów. Nad środkowym zachodem oraz wschodem i południowym-wschodem dominować będą wyże.

Polska znajdzie się w obszarze tzw. siodła barycznego – układu zawartego pomiędzy dwoma niżami: znad Finlandii i Hiszpanii oraz dwoma wyżami: znad Szkocji i Kazachstanu. Z północy na południe wolno przemieszczał się będzie front chłodny. Południe i centrum kraju pozostanie w zasięgu ciepłego powietrza pochodzenia zwrotnikowego, a krańce wschodnie pozostaną w zasięgu chłodniejszej masy polarno-kontynentalnej. Nad północną część kraju, za frontem, napłynie z północnego zachodu chłodna masa polarna morska.

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 1007 hPa i będzie rosnąć.

W czwartek, w kraju, w dzień zachmurzenie duże, na południowym wschodzie i północy większe przejaśnienia. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m. W centrum i na południu mgły gdzieniegdzie mogą utrzymywać się przez znaczną część dnia. Możliwe niewielkie opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 6 st. do 11 st. Wiatr na południu słaby zmienny, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany północno-zachodni i północny.

W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i lokalnymi rozpogodzeniami. Lokalnie mgły ograniczające widzialność do 100 m. Miejscami, głównie w centrum i na południu kraju, niewielkie opady deszczu lub mżawki. Temp. min.: na północy od -3 st. do 1 st., w centrum od 0 st. do 2 st. i od 2 st. do 5 st. na południu kraju. Wiatr słaby i umiarkowany północny i północno-wschodni.

W piątek, w dzień zachmurzenie umiarkowane i duże. Rano miejscami mgły ograniczające widzialność do 100 m. Możliwe niewielkie opady deszczu lub mżawki. Temp. maks. od 2 st. na Suwalszczyźnie do 7 st. na Śląsku. Wiatr słaby północno-wschodni i północny.

W czwartek, w Warszawie, w dzień zachmurzenie całkowite, początkowo możliwe większe przejaśnienia. Pod wieczór silne zamglenia, możliwa mgła ograniczająca widzialność do 600 m. Przejściowo możliwe opady mżawki. Temp. maks. 8 st. Wiatr słaby, rano zachodni, potem północny. W nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże, w drugiej połowie nocy możliwe większe przejaśnienia. Okresami słabe opady deszczu lub mżawka. Silne zamglenia. Okresami możliwa mgła ograniczająca widzialność do 400 m. Temp. min. 1 st. Wiatr słaby, północno wschodni. W piątek, w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Temp. maks. 5 st. Wiatr słaby, północno wschodni.

PAP

drukuj